Bianca Boya Kurucu Ortağı Veysel Feyzoğlu, yeni nesil dönüşüm ürünlerini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Editör
07.12.2022

Sizleri tanıyabilir miyiz?

İlköğretimimi Trabzon Sürmene'de, üniversite eğitimimi ise İstanbul'da tamamladım. Üniversiteden sonra 1993 yılında boya sektörüne giriş yaptım. 1999 yılında kurduğumuz Bianca boya markası ile sektörde yerimizi aldık. Bianca boyayı yüzde yüz Türk sermayesi ile kurduk ve sektörde hızlı büyümemizi sürdürüyoruz.

Bianca Boya hakkında bilgi alabilir miyiz? ( Kuruluş, faaliyet konuları vs. )

Orkim Ortaklar Boya Sanayi ve Pazarlama A.Ş. 1999 yılında kurularak BİANCA markasını oluşturdu. 2.000 m² alanda 15 kişilik ekip ve kısıtlı ürün gamı ile inşaat ve sanayi boyaları üreten bir firma olarak üretim hayatına başladık. Bugün geldiği noktada Bianca, 15.000 m² alanda yüzlerce ürünün üretimini yapmakta ve tüm dünyaya hizmet vermektedir.

Bianca olarak inşaat sanayi, dekoratif boya ürünleri, ısı yalıtım malzemeleri, iç ve dış cephe süslemeleri, su ve ses yalıtımı ürünlerimizle bayilerimize ve tüketicilere 23 yıla aşkın bir süredir hizmet vermekteyiz. Boya sektöründeki payımız her geçen gün hızla büyüyor. Yeni nesil dönüşüm ürünleri ile de sektörde farkındalık yaratmaya devam ediyoruz.

Merkez ofisimiz İstanbul’da. Türkiye genelinde 1200’ün üzerinde satış noktasında toptan ve perakende hizmet vermekteyiz.

Ürünleriniz, özel çalışmalarınız, yenilikleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ürün grubumuzda inşaat ve sanayi boyaları, dekoratif yapı sistemleri, yalıtım grubu, yapı kimyasalları ve yeni nesil dönüşüm boyaları olarak 180’in aşkın ürün var.

Ürünlerimizden bazıları ise; Dönüşüm Ürünleri, İç Cephe Ürün Grubu, Dış Cephe Ürün Grubu, Astarlar, İzolasyon Malzemeleri, Macun ve Sıvalar, Vernikler ve Koruyucular, Sanayi Ürün Grubu, Zemin Boyaları, Yangına Dayanıklı Ürünler, Özel Amaçlı Ürünler, Forza Grubu, Yardımcı Ürünler, Dış Cephe Kaplamaları, Dış Cephe Süslemeleri, İç Cephe Süslemeleri, Isı Yalıtım, Su Yalıtım ve Ses Yalıtım Malzemeleri, Harç Katkı Ürünleri, Yapıştırma Ürünleri, Onarım Ürünleri, Güçlendirme Ürünleri, Temizlik ve Bakım Ürünleri…Boya grubu ürünleri en aktif olduğumuz alandır.

Bu kadar ürün gamı varken neden Boya grubunu seçtiniz?

Tecrübelerimizden ötürü boya sektöründe devam etmeyi tercih ettik.

Firmanız kaç kişiye istihdam sağlıyor?

Bianca, 100’ün üzerinde çalışanı istihdam etmekte.

Kaç ülkeye ihracat yapıyorsunuz?

Bianca, Türkiye Avrupa genelindeki 5. büyük boya üreticisi olmasının yanı sıra, giderek artan üretimi ve teknolojik alt yapısı ile kendi bölgesinde uluslararası boyutlu sektörel bir güç olma hedefi doğrultusunda ilerliyor. Dönüşüm boyaları da bu başarıdaki payını almaya başladı. Yurtdışında 20 ülkeye ihracatımız var. Irak, Gürcistan, Rusya ve Cezayir en çok ihracat yaptığımız ülkeler. Diğer ülkelerden bazıları ise; Azerbaycan, Moldava, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, Afganistan, İran, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Tunus ve Gana.

Türkiye'de toplam kaç bayiniz var? Sene sonuna kadar kaça ulaşmayı hedefliyorsunuz?

2022 yılı sonuna kadar yaptığımız atılımlar ile bayi sayımızı 2023 sonunda 1500’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Firmanız ve sektör açısından 2022 yılı nasıl başladı ve nasıl geçiyor?

Boya sektörü çok çeşitli dallarda üretim ve satış faaliyeti sürdürüyor. İnşaat sanayi endüstri ve dekoratif boyalar üzerine çeşitli üretimler yapılıyor. Karşımızda 3-3,5 milyar dolar ithalat girdisi olan, çoğu hammaddenin ithal edildiği, ayrıca 1 milyar dolar ihracat yapan bir sektör var. Bianca olarak 2021 yılında cirosal olarak %90 büyüme yakaladık. 2022’de cirosal büyümemiz devam ediyor ve yıl sonuna kadar fiyat artışlarından arındırılmış %25 net ciro büyümesi bekliyoruz.

2023 yılı beklentileriniz nelerdir?

Ürün çeşitliliği konusunda da çalışmalarımız hızla sürüyor. Yeni ürünlerimiz ile maliyet avantajları sağlarken, doğaya da katkı sağlıyoruz. Bianca Stella Yeni Nesil Dönüşüm boyamızın TV reklam kampanyasına başladık ve yoğun ilgi görüyor. Girişimci kadınlarımız ve ev hanımlarının, Stella dönüşüm boyasının nasıl kullanıldığı ve uygulandığıyla ilgili yoğun geri dönüşler alıyoruz. Buna istinaden yeni seminer ve workshoplar planlıyoruz. Tarihlerini çok yakında açıklayacağız.

2023 yılında, iç piyasamız açısından seçim yılı olması nedeniyle dalgalı ama yükselen bir seyir izlemesini öngörüyoruz. 2022 yılında yaptığımız atılımlar ile 2023 yılında büyümemiz artarak devam edecek.

Son olarak uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?

1999 yılında hedef olarak belirlediğimiz “boya sektöründe fark yaratan uluslararası bir marka olmak” yolunda da emin adımlarla ilerliyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account