Efe Bezci ile İnşaat&Yatırım'da iç mimarlık üzerine keyifli bir röportaj...

Editör
31.10.2022

Bize meslek seçiminiz ve eğitim hayatınızdan bahseder misiniz?

Türkiye'de üniversite eğitimine farklı bir yön veren ve başkanımız çok değerli Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun büyük emekleri olan TOBB Üniversitesi'nden mezun oldum. İç Mimarlık lisansı aldım.

İç mimar olmaya nasıl karar verdiniz?

Benim en büyük idolüm şüphesiz ki mimar babam Salih Bezci. Ankara’da çok farklı lokasyonda çok büyük projelere imza attık. Onun yolunda gitmek, üniversiteye ilk başladığım yıllarda oldukça popüler olan iç mimarlığı tercih etmeme neden oldu.

Mezun olduktan hemen sonra kendi işinizi mi yapmaya başladınız?

Evet. Aslında mezun olmadan iş yaşamına başladım. Çünkü işlerimiz oldukça yoğundu ve babamın bana her an ihtiyacı vardı.

Sizin için başarının tanımı nedir?

Geleceğe doğru yatırımlarla, yenilikçi doğru hamleler atabilmek.

Mimarlık kariyerinizde yapmak isteyip de yapamadığınız bir proje oldu mu?

Biz büyük bir ekiple çalışıyoruz. Projelerimizde sadece mimari anlamda değil her alanda hep en iyilerle çalıştık. Babam Salih Bezci'nin olağanüstü deneyimleri var. Durum böyle olunca başarısızlık bizim lügatımızda olmuyor.

İşinizin zorlukları ve güzelliklerine değinecek olursak bu konuda neler söylemek istersiniz?

İnsanlara dokunabilmek, onların mutluluğu, yatırımlarını doğru yaptıkları hissi verebilmek ve fark yaratabilmek bizim için çok önemli. Bu doğal olarak çok kolay olmuyor büyük mücadele gerektiriyor. Her alanda çok titiz hareket etmek zorundasınız.

Yetenek ve bilgi birikiminden bağımsız olarak bir içmimarda olması gereken özellikler sizce nelerdir?

Detay odaklı çalışmak, estetik kaygıyı ön planda tutmak. Bunun için yurt dışında güçlü bağlantılar kurmak ve oradaki gelişmeleri ülkemizin geleneksel ve kültürel dokusuna uyarlayabilmek bu çok önemli. Yaratıcılık ve görsel yetenekler bu şekilde gelişebilir.

Sizin için en özel veya önemli proje hangi projenizdir?

Şu an Bodrum'un en güzel lokasyonu Küçükbük'te inşa ettiğimiz 4 etaptan oluşan ve 1 ve 2. etapları tamamlanan, 1,2 km sahili, 6 farklı beach konsepti, teslime hazır villa ve rezidansları bulunan The Bo Viera projemiz belki de en son projemiz olduğu için benim için en özel ve önemli proje durumunda.

Son on yıla baktığınızda iç mimari tasarım örneklerini, tasarımcı ve iç mimarların vizyon gelişimini nasıl buluyorsunuz?

Çok güzel gelişmeler var sektörde. Özellikle son 10 yılda tüm ezberler bozuldu, yenilikçilik, modern akımlar olağanüstü gelişti diyebilirim. Belki de bu 10 yıl gelecekteki çok güçlü Türk mimarisinin temelini atacak diyebilirim.

Kariyerlerini şekillendirme aşamasında olan genç iç mimarlara veya adaylarına neler söylemek isterseniz?

Yurt dışında ve ülkemizde mesleğinin zirvesinde olan meslektaşlarını çok iyi takip etsinler, sadece iç mimarlıkta değil diğer çok sayıda sanat akımını da yakından izlesinler.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account