İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit Ürün Müdürü Fikret Gençgel, sektördeki yenilikçi ürünlerini İnşaat&Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
05.07.2021
486

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?

Geçmişi 1874 yılına dayanan İsviçre merkezli Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı yapıya sahip ilk rezervuarı çalışır hale getirerek o yıllarda önemli bir başarıya imza attı. 1912 yılında ise bunun patentini alarak dünya genelinde adını duyurmaya başlayan Geberit, köklü geçmişiyle sıhhi tesisat sektörüne yön vermeyi sürdürüyor. Günümüzde başarılı bir iş modeli yürüterek Avrupa genelinde sektör lideri olan Geberit’in toplamda 29 üretim tesisi bulunuyor. 

Geberit’in Türkiye yapılanmasından bahseder misiniz?

Geberit, Türkiye pazarındaki faaliyetlerine 2002 yılında şirket kurarak devam etti. Yatırımların hızlanmasıyla beraber Türkiye pazarına uygun stratejiler geliştirerek personel sayısı ve satış noktalarını sürekli arttırma yoluna gittik ve buna paralel olarak depomuzu da büyüttük.

Gömme rezervuar alanında Türkiye pazarına giren ilk marka olma özelliğini taşıyan Geberit Türkiye’nin, genel merkez ofisi İstanbul olmak üzere, İzmir ve Ankara’da toplam 3 bölge ofisi bulunuyor.

Öte yandan Geberit Türkiye olarak, ihracat alanında bizim sorumluluğumuzdaki ülkeler olan Gürcistan, Irak, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan, Pakistan ve KKTC’de faaliyet gösteriyoruz.

Yeniliklere imza atan firma olduğunuzu biliyoruz. Sektöre kattığınız yenilikçi ürünlerinizden bahseder misiniz?

Ürün gamımızdaki gelişmeler müşteri kitlemizi de genişletiyor. Bu anlayışla banyolarda hijyen hassasiyetinin bilinciyle geliştirdiğimiz Rimfree® kanalsız klozetler, koku ve bakterilerin kaynağı rolündeki kanalları barındırmayan teknolojisiyle temizliği oldukça kolaylaştırıyor. Üründe herhangi bir yıkama kanalı olmadığı için hem su hem de kimyasal kullanımı minimuma inerek çevresel sürdürülebilirliğe katkı sunuyor. 

Geniş ürün gamı sayesinde banyolara tasarım özgürlüğü katan, kaliteli yapısı ile hem uzun ömürlülük hem de bakım kolaylığı sağlayan Geberit VariForm banyo serisi de yenilikçi ürünlerimizden biri. Yuvarlak, dikdörtgen, oval ve elips olmak üzere dört farklı forma sahip VariForm, farklı ihtiyaçları tam anlamıyla karşılayabiliyor. Ayrıca ürün yelpazesi içerisindeki lavabo dolapları geniş renk alternatifiyle farklı mobilya seçeneklerine uyum sağlayabiliyor.

Müşterilerimizle buluşturduğumuz yeni ürünlerden biri olan Geberit Olona duş teknesi, 25 farklı ölçüsüyle geniş bir kitleye hitap ediyor. Ürünler seramik üzerine rahatlıkla monte edilebilirken, kendi eğimine sahip olması montaj kolaylığı yaratıyor.

Geberit SuperTube teknolojisi nedir? Kullanıcılara ne gibi avantajlar sunmaktadır?

Geberit SuperTube, duvar arkasındaki gücümüzü en iyi yansıttığımız ürünlerin başında geliyor. SuperTube özellikle yüksek binalarda çığır açan teknolojisi sayesinde profesyonel çözümler sunuyor. SuperTube’ün mantığı, atık su sistemlerinin yüksek binalarda yer tasarrufu sağlayacak şekilde geliştirilen montaj bileşenleri arasındaki üst düzey iş birliğine dayanıyor. SuperTube teknolojisiyle paralel bir havalandırma hattı kullanılmadan, d110 boru çapı ile 12 l / sn'lik sürekli bir deşarj kapasitesi elde ediliyor.  Yatay boru hatları eğim olmadan 6 metreye kadar götürülebilirken, binalarda hem yatayda hem de dikeyde daha fazla yaşam alanı yaratılabiliyor.

SuperTube sistemi toplam kaç bileşenle uygulanıyor? Sistemin yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Planlama açısından oldukça kolay olan, montaj özellikleriyle de ön plana çıkan SuperTube sistemi, Geberit HDPE Sovent Fitting, Geberit HDPE BottomTurn Dirseği, Geberit HDPE BackFlip Dirseği olmak üzere üç bileşenle uygulanıyor. Geberit HDPE Sovent fittinginin optimize edilmiş geometrisi, iniş borusu içindeki suyu yönlendiriyor, suyun dönmesini sağlıyor ve böylece boru çeperine baskı yapmasına neden oluyor. Elde edilen çevresel akış, yüksek deşarj kapasitesi ile sabit ve tutarlı bir hava sütunu oluşturuyor ve bu da 12 l / s'lik deşarj kapasitesinin oluşmasını mümkün kılıyor. Geberit HDPE BottomTurn dirseğinde, yön değişikliği su duvarının kırılmasına ve hava akışının kesilmeden çevresel akışın yatayda katmanlı bir akışa dönüşmesini sağlıyor. Bu etki ile yatay boru hattında üst katmanda hava, alt katmanda su akışı devam ediyor. Bu değişiklik, konvansiyonel çözümlere kıyasla itiş gücü kayıplarını önemli ölçüde azaltıyor. Kıvrımlı Geberit HDPE BackFlip dirseği ise iç geometrisi sayesinde katmanlı akışı çevresel akışa dönüştürüyor. Bu sayede çevresel akış ile hava sütunu iniş kolonu boyunca korunuyor.

Firmanızı sektörde farklı kılan bir diğer özelliğiniz de kullanıcılarınızın taleplerini tam anlamıyla karşılayabilmek. Bunun için nasıl bir yol haritası izliyorsunuz?

Geberit bildiğiniz üzere gömme rezervuar alanında Türkiye’ye giren ilk marka olma özelliğini taşıyor. Yine Geberit Pluvia çatı drenaj sistemi Türkiye’de ilk kez kullanıcılarla buluşan ürünlerimizden biri oldu. AquaClean elektronik yıkama sistemli klozetler ve fotoselli ürünlerimiz de ülkemizde ilk sayılabilecek ürünler. Dolayısıyla Türkiye’de birçok ilke imza attığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Tüm bu başarılar kullanıcı ihtiyaçlarını yakından takip ederek sürekli teknolojiye yatırım yapmamız sayesinde gerçekleşiyor. Bu atılımlarımız ve özellikle Ar-Ge’ye odaklanmamız, yenilikçi ürünleri de beraberinde getiriyor. Ar-Ge süreçlerimizin temelini global trendler oluşturuyor. Bu kapsamda her yıl satışlarımızın yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyoruz. Kullanıcı taleplerini rahatlıkla karşılayabildiğimizi showroom konseptlerimize yansıtıyor, ürünlerimizi showroomlarımızda sergiliyoruz. Rekabetin yoğun olduğu bir sektörde olduğumuz için saydığım özellikler rakiplerden ayrışmamız noktasında en büyük yardımcımız oluyor. Dolayısıyla Geberit’in global vizyonunu tüm detaylarıyla Türkiye pazarına da yansıtıyoruz. 

Geleceğe yönelik hedefleriniz nelerdir?

Geberit Türkiye olarak önümüzdeki dönemde showroom konseptimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Böylece daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilmeyi planlıyoruz. Bu yıl özelinde ihracat ekibimizin büyümesiyle birlikte bize bağlı olan ihracat pazarlarında müşteri sayımızı arttırmayı amaçlıyoruz. Bu gelişmelerle birlikte Geberit Türkiye olarak yaklaşık yüzde 30 büyüme hedefimiz var. Bu hedef doğrultusunda stratejilerimizi sürekli geliştiriyoruz.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account