Tansa Fabrika Müdürü Hikmet Rıza Yener, pandemi sürecini ve süreç sonrası değerlendirmelerini İnşaat & Yatırım'a aktardı

Yazar:Editor
19.06.2020
2247

Covid-19 Pandemi dönemin de İnşaat sektörü nasıl problemler ile karşılaştı ve çözüm
önerileriniz nelerdir?

Öncelikle inşaat sektöründe pandemi öncesinde de problemler vardı.Arz fazla idi.Bunun getirdiği finansman zorlukları inşaat sektöründeki tüm paydaşları zora soktu.Pandemi bu sorunlara talep düşüşü,iş gücü ve malzeme maliyet artışı ile olumsuz yönde katkı yaptı.

İnsanlarımızın büyük çoğunluğunun alım ve borçlanma gücü düştü.dolayısıyla hedef kitlenin alım gücüne göre ekonomik modeller üretilmeli.Bunlardan birincisi yapılmaya başlandı konut kredileri düşürüldü.Ancak esas olan maliyet ve kar paremetrelerinin yeniden gözden geçirilerek hedef kitle alım gücüne göre projeler yaratılmalı.Burada hem devlete hem de müteahhit firmalara görev düşüyor.Devlet inşaat sektörü girdilerinin maliyetini aşağıya çekecek formüller ve denetimlerle bunu gerçekleştirir ve müteahhit firmalar da kar marjlarını rayiçlere bakmaksızın analitik ve görev bilinci mantığıyla stratejilerini değiştirirlerse çözüm süreci daha hızlı ilerler ve diğer sektör paydaşları olan beyaz eşya, ısıtma, soğutma, iklimlendirme, tesisat, mobilya, tekstil, güvenlik, bina yönetimi gibi sektörler de bu stratejiyle hedef kitleyi kazanabilirler.

Pandemi sonrasında inşaat sektörü güçlenecek mi? Yoksa toparlanma süreci sancılı mı olacak?

Bir kere pandemi her zaman olabilir oldu yaşıyoruz ve gelecekte olacaktır da önemli olan pandemi süreç yönetimini tüm kurum ve bireylerin standart prosedür haline getirmesi gereklidir.

Arz ve talep dengesizliğinin teraziye alınması birinci öncelikli olmalıdır. Ekonomik modelin kar/zarar/maliyet analizleri üzerinde hem alıcı hem satıcı lehine olacak şekilde oluşturulması lazımdır. Sancı bu çalışmanın içinde olacaktır. Sancı geçmeden iyileşme olamaz.

Özetle inşaat sektörü gibi tüm reel sektörler öncelikle pandemi kaygısına mahal vermemeli pandemi süreç yönetimini kural olarak içselleştirmelidir. Reel sektörümüzün pandemi öncesinde olduğu gibi sonrasında da kalkınma yapacak sürdürülebilir projelere ihtiyacı vardır . İhtiyaçlar sonsuzdur ilkesi ile arz ve talep dengesini tüm dünya çapında düşünerek hayata geçirenler daha çabuk toparlanacaktır.

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account