Emre Yazıcı

Editör
19.01.2012

 

TNL Hakkında bilgi verebilir misiniz? 

TNL ofis konusunda uzmanlaşmış bir firmadır. Bitmiş haldeki bir binayı herhangibir emlak danışmanı kiralayabilir, ama biz farklı olarak daha toprak aşamasında danışmanlık vererek doğru ofisler tasarlanmasına yardımcı oluyoruz, sonra da doğru geliştirilmiş bu projeleri göğsümüzü gererek, hak ettiği değerde çoğunlukla daha proje bitmeden kiralıyoruz.

İlk LEED Sertifikalı Unilever Ofis Binası veya Akplaza Piyalepaşa örneğinde olduğu gibi. Teknosa Genel Merkezi, Şehir Üniversitesi, TUV Genel Merkezi, Mapfre Genel Sigorta gibi bir çok kiralama yaptık. En önemlisi genellikle hem kiracılar hem mal sahipleri mutlular. Bu da bizim en büyük farkımızdır.

Aracılık haricinde ve belki aracılık yaptığımız binalardan daha fazla miktarda projede danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bizi çağıracağınız en  doğru zaman ortada hiç bir şey yokken daha arsa aşamasında olunan noktadır.

Elinizdeki portföyden bahserder misiniz?

Elimizde münhasır yetkili olduğumuz  250.000 m2 den fazla ofis alanı var. Bunların büyük çoğunluğu nitelikli ofis projeleri, Bir kısmı BUYAKA gibi bitmek üzere olan projeler, bir kısmı AKPLAZA gibi inşaatının ortalarında, bir kısmı ise daha erken aşamalarındadır, genelde ihtiyacı olan herkese uygun bir alternatif sunabiliyoruz.

Yabancı yatırımcıların ülkemizdeki gayrimenkullere olan ilgi nedir? Ne tarz ticari menkullere yatırım yapmayı tercih ediyorlar?

Bir kaç çeşit yabancı yatırımcı profili vardır. Birincisi kira getirisi olan mülklere ilgi duyan, fon tipi yatırımcılar; ikinci bir tür geliştirme yapmak isteyen, aktif olarak süreçte var olmak isteyen yatırımcılar ki bunlar genellikle lokal bir ortakla beraber hareket etmeyi-ortak olmayı tercih ederler. Ayrıca özellikle geçtiğimiz beş senede ucuza tarım arazileri alan gruplar da vardı.Tekil yatırımcılar ise konut tercih etselerde aynı anda 7-8 konut yatırım yapmak istiyorlar.

Ticari mülklere ilgi henüz limitli çünkü mülkiyet-mütekabiliyet sorunları çözülemedi. Mütekabiliyet yasası ile kurumsal orta doğulu yatırımcılarının pazara girmesini ciddi şekilde bekliyoruz. 

Özellikle hangi ülkelerden talep alıyoruz?

Avrupada kriz var. Krizde herkes köyüne döner Avrupalı yatırımcı da ülkesine döndü. Biz yüzümüzü bu dönem doğuya dönmeliyiz diye düşünülebilir. O yatırımcılar biz ilgi duyuyor, ülkemizi de seviyor.

Sektörünüz açısından 2011 nasıl geçti, 2012 yılındaki öngörüleriniz nelerdir?

Bütün kötü senaryolara rağmen 2011 yılının ilk üç çeyreği çok güzel geçti, inşaat sektörü ve piyasalar çok canlıydı.Son çeyrekte biz yerimizde saydık ama 2012 için ümitlerimiz devam ediyor.

Evet 2012 özellikle ilk yarısın zor bir yıl olacak. İnşaat sektöründe istihdamda da duraklama ve gerileme görecek gibi görüyoruz. Ama beklediğimiz 3 yasa var; 2B, Mütekabiliyet ve Kentsel Dönüşüm.Bu yasaların sektörü tekrar ısıtacağına inanıyoruz.

Buyaka projesinden bahseder misiniz? 

Toplantılar artık mobil hayatında gelişmesi ile ofislerin dışına taştı. Örneğin biz Avrupa yakasına geçtiğimizde iş amaçlı birçok toplantımız için Kanyon AVM ‘ye gidiyoruz. BUYAKA projesi Anadolu Yakasının yani ‘’buyaka’’nın benzer bir noktası olacak, üstelik bir çok artısıyla beraber..

Bu proje Anadolu yakasına nasıl bir hareket getirecek? 

Ümraniye Anadolu yakasının en altyapılı iş aksı. Kozyatağında yer yok, yeni finans merkezi daha hazır değil, Kavacık imar mağduru ve aslında Anadolu yakası bile değil, Altunizde ufak ve dolu, Kartal uzak..

Ümraniye hem büyük projelere olanak veren büyük parsellerin olduğu bir alan, konum olarak çok makul, altyapısı sağlam ve en önemlisi firmalar tarafında kabul görmüş ve dolmuş.

Bizim her yerde temsil ettiğimiz projeler var ama neresi derseniz Ümraniye derim, ayrıca BUYAKA projesi trafik olarak Ümraniye’nin en şanslı köşesinde.

İstanbulda uzun zamandır piyasaya giren bu kadar büyük bir ofs alanı projesi yoktu. Buyaka gerek konum, gerek ulaşım gerekse ofis ihtiyaçlarına vereceği cevaplarla Anadolu yakasının bir numaralı projesi diye düşünüyoruz. Profesyonel firmaların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde , profesyonelce planlanmış, özenle yapılmış dikkatle pazarladığımız bir proje. Yatırımcılarını ve kiracıları çok memnun edecektir diye düşünüyorum.

Ofislerin tamamının kiralanması için öngördüğünüz ortalama vade nedir? 

Ofisler Nisanda teslim olacaklar, biz pazarlamaya yeni başladık, tahminen yazın %60 ları yıl sonunda ise %85-90 ları buluruz. Bu büyüklükteki projelerde mutlak doluluk takribi 2 senede yakalanır , Buyaka’da bu rakama gelmenin bir seneyi geçmeyeceğini düşünüyoruz. 

Kiracılara sunduğunuz avantajlar nelerdir? 

Altında alışveriş merkezi, spor salonu, lokantaları, her iki otoyoldan dakikalar uzakta, prestijli, profesyonel yönetime sahip ofislerde çalışacak ve yaşayacaklar.

Alanında uzman uluslararası bir firmanın araştırmaysına göre çalışanlar daha iyi bir ofiste çalışmak için her gün yarım saat daha fazla çalışmaya rıza gösteriyorlar.

Gerçekten de çalışanlar, öğleyin veya iş çıkışında alışveriş yapabilecekleri, bir şeyler yiyebilecekleri, arabalarını rahatça parkedebilecekleri, gelip giderken trafikte saatler harcamayacakları ofislerde daha mutlular. İnsanlar daha güzel ve prestijli ofislerde çalışmayı tercih eder, bunu bir prestij unsuru, kendien verilen bir değer  olarak görür. Herkesin bildiği gibi mutlu çalışan daha verimli çalışan anlamına gelir.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account