Taha Mimarlık'tan Panavia Suites

Editör
21.09.2011


2002 yılında Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olan Talha Haksever; 1997-2005 yılları arasında çeşitli mimarlık ve inşaat firmalarında çalıştı. Özel sektörde edindiği tecrübeler ışığında 2005 yılında TaHa Mimarlık adı altında kendi mimarlık ofisini kuran mimar; o tarihten bu yana mimarlık ve dekorasyon işleri yapmaktadır. İstanbul bölgesinde ve yurt içinde çeşitli projelere imza atan Haksever'in yaptığı işler arasında konut, alışveriş merkezi, otel projelerinin mimari projeleri ve iç mimari projeleri bulunmakta.


İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip olan İstinye Koyu’na, İstinye’nin sırtlarından bakan Panavia Suites projesi; 7,5 dönüm arazi üzerine 5 blok ve toplam 60 daire olacak şekilde planlanmış. Mal sahibi olan Panaroma İnşaat, arazideki birçok problemi çözmüş ve bölgenin en prestijli ve lüks projelerinden birisini yapma iddiasındadır.

Toplam inşaat alanı 20 bin metrekare olan projenin mimari tasarımı; konut tasarımında birçok başarılı projeye imza atan Mimar Talha Haksever ve iç mekan tasarımı konusunda birçok başarılı projeye imza atmış olan Mimar Koray Yavuzer'e ait.

Panavia Suites projesinin en önemli özelliği mümkün olduğunca çok dairenin muhteşem İstinye Koyu manzarasına sahip olmasıdır. Projenin bu önemli özelliğini ön plana çıkarmak için cepheler boydan boya cam olarak tasarlanmış.

Ayrıca katlar arasında kullanılan prekast malzeme ile bir nevi denizin dalga hareketi tekrar edilmiş ve irrasyonel eğrisel hareketler yapılmış. Yapılan bu hareket aynı zamanda dairelerde balkon olarak kullanılan alanların büyük tutulmasını sağlamış ve her daire için geniş balkon alanları oluşturulmuştur.

Çevre uyumu açısından projede taş ve ahşap malzemeler kullanılmış ve her türlü yaşam biçimi için farklı büyüklükte daireler tasarlanmıştır. Projede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 daireler bulunmaktadır.

Her bir blokta ilk iki kat bahçe dubleksi daireleri olarak tasarlanmış, arada bir normal kat oluşturulmuş ve sonraki kat ve çatı arası ise çatı dubleksi daireleri olarak planlanmıştır.

Panavia Suites'te çatı dubleksi daireleri için çok farklı çözümler üretilmiş, arada bulunan dairelerin ön cepheleri iki kat boyunca 6 mt yüksekliğinde cam olarak tasarlanmış.

Diğer dairelerin ise çatı aralarında, hareketli çatı sistemleri sayesinde büyük teras alanları yaratılmış. Çok geniş bir sosyal tesis imkanına sahip olan proje, 1000 metrekare kapalı sosyal tesis alanı ile çok iddialı da bir SPA'ya sahip. Projede aynı zamanda açık havuz da bulunmakta. Ayrıca siteye ait bir yat, İstinye Koyu’nda bulunacak ve proje sakinlerinin hizmetine sunulacaktır.  Estetiğin, fonksiyonun, kalitenin bir arada buluştuğu Panavia, bölgeye ayrı bir heyecan ve tat katacak.

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account