40 milyonluk “köprülü kavşağın” temelini
 Başkan Kocaoğlu attı

Editör
20.09.2011

İzmir’in İstanbul bağlantısında kesintisiz ulaşımı kolaylaştıracak Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın temelini törenle atan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “10 sene içerisinde yapacağım diye taahhüt ettiklerimin en az yüzde 50 fazlasını yaparak görevimi tamamlıyorum” dedi.


Kentin Çanakkale yönüne açılımını sağlayan Anadolu Caddesi’nde hayata geçirdiği Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu alt geçitleri ile kesintisiz ulaşım sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın temelini attı.

Temel atma törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu,  Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak,  Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin,  Foça Belediye Başkanı Gökhan  Demirağ, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. 


Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kent trafiğinin rahatlatılması hedefine yönelik proje ve yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. 

Önümüzdeki haftalarda Ulukent kavşağında da temel atacaklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Aliağa Menderes Banliyö Hattı kapsamında pek çok alt ve üst geçidi yaşama geçirip kesintisiz ulaşım sağladık. Villakent,  Seyrek ve Maltepe girişini de rahatlatacağız” dedi.

Asıl zorluk kamulaştırmada
Bornova ve Bayraklı’da Yüzbaşı İbrahim Hakkı Caddesi’ni bitirip açtıklarını, sadece bir parselde sorun kaldığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: 
“Yeşildere üstünde, izmir’de yapılacak en yüksek viyadük olan Yeşildere-Buca -Otogar viyadüğünün ihalesine çıktık.

Ayrıca Adnan Kahveci üst geçidi olarak bilinen üst geçidi Altınyol’a, deniz tarafına bağlayarak, Ankara Asfaltı ve çevre yolu ile buluşturacağız.  Bornova varyanttaki kavşağı bağlayan yeni bir yol yapacağız.

Ve Ankara-İstanbul karayolu bağlantısı son derece rahatlayacak.”
Temeli atılan Evka 5 kavşağındaki kamulaştırma çalışmalarının, yapım maliyetinin tam iki katı olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bu tür projeler kamulaştırma çalışmaları ve maalesef elimizde olmayan nedenlerden, yasal süreçlerden dolayı uzun sürüyor.

Ama bıkmadan usanmadan engelleri aşarak görevimizi yapmak durumundayız. Şikayet etme hakkımız yok, hizmet etmek görevimiz. Bir yıl içinde bu yol da hizmete girecek.

Çiğli’nin birçok problemi var bunları aşmaya çalışıyoruz. Çiğli’yi daha yaşanılır hale getirmek için  yoğun çalışmalar yapıyoruz. 600 milyon liralık kamulaştırmmız içinde Çiğli’ye düşen rakam 30 milyon lira civarındaydı. Büyük Çiğli Karayolu geçidi için yapmıştık. İnşaat bedeli de  31 milyon TL’ydi.

Büyük Çiğli Kavşağı’nı 66 milyon TL’ye yaptık.  Evka 5 Köprülü Kavşağı’nın ihale bedeli 13 milyon 500 bin lira. Kamulaştırma için ise 26 milyon 500 bin lira ödedik. Toplam maliyet 40 milyon liradır. İnşaatının bedelinin iki katı kamulaştırma yaptık. 600 milyon TL’lik kamulaştırmadan Çiğli’ye düşen, sadece bu iki proje için yüzde 10’dur” dedi.

Harmandalı çağrısı
Harmandalı çöp deponi alanının kalkması için çok mücadele verdiğini hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ne yapacağımı bildiğim ama yerden dolayı adım atamadığım  Harmandalı çöp deponi alanının kalkması için var gücümle çalışıyorum. Mücadele ediyorum. Kuzeyde ve güneyde yer arayışım sürüyor.

Mümkün olan en kısa zamanda, bu görev müddetim içinde Harmandalı çöpünü buradan kaldırırsam, benim bu kente verip de yerine getiremediğim hiçbir söz kalmayacak. 10 sene içerisinde yapacağım diye taahhüt ettiklerimin en az yüzde 50 fazlasını yaparak görevimi tamamlıyorum. Yeter ki şu yer problemini çözeyim.

Bu konuda da sizden destek bekliyorum” şeklinde konuştu. 
Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak da yaptığı konuşmasında Başkan Aziz Kocaoğlu’na  teşekkür ederek, “ İzmir’in İzmir olmasına büyük katkı koyan, İzmir’de büyük projelere imza atıp, büyük projeleri bütün engellemelere rağmen  tamamlayan  Başkan Aziz Kocaoğlu’na çok teşekkür ediyorum. 

Bugün temeli atılan köprülü kavşak 600’e yakın küçük işyerinin, 3 bine yakın çalışanın, Ata Sanayi’nin, 600 fabrika ve 35 bin çalışanı olan Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’ne geçişini kolaylaştıracak. Bölgedeki ulaşımı kesintisiz hale getirecek.

Bütün bu çalışmaları gerçekleştiren, İzmir’in gülen yüzü, çalışan yüzü Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na  Çiğli ve İzmir halkı adına tekrar teşekkür ediyorum” dedi.


Evka 5 köprülü kavşağı
Temeli atılan köprülü kavşak tamamlandığında, Evka 5’ten gelen araçlar Ata Sanayi Sitesi ve Organize Sanayi Bölgesi’ne, Anadolu Caddesi ve raylı sistemi kesmeden geçiş yapabilecek.

Yine Evka 5 ve Organize Sanayi Bölgesi’nden gelen araçlar, Aliağa ve kent merkezi istikametine Anadolu Caddesi’ni kesmeden geçebilecekler.

Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi kapsamında inşa edilen Egekent İstasyonu’na bağlanacak olan köprülü kavşak, aynı zamanda buradaki aktarma istasyonundan raylı sistemi kullanan yolcuların şehre otobüsler ile dağılımını sağlayacak.
Bu büyük yatırımın maliyeti kamulaştırma, çevre düzenlemesi ile birlikte yaklaşık 40 milyon TL’yi buluyor.
 
 
  Dergisi
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account