Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mersin’e gelen TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile İl Özel İdaresi’ndeki makamında görüştü.

Editör
20.09.2011

 

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mersin’e gelen TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile İl Özel İdaresi’ndeki makamında görüştü.

Vali Güzeloğlu, 2013 yılında Mersin’de yapılacak Akdeniz Oyunları çerçevesinde yoğun çalışmaların sürdüğünü, en büyük projenin TOKİ’nin Mersin’de yapacağı stadyum olacağını belirtti. 

Görüşme öncesinde açıklamada bulunan Güzeloğlu, Akdeniz Oyunları çerçevesinde devam eden çalışmaları yerinde görmek, TOKİ kapsamında değerlendirmek ve kendi yapacağı projeleri yerinde incelemek amacıyla TOKİ Başkanı Karabel’in Mersin’i ziyaret ettiğini söyledi. 

Akdeniz Oyunları’nın Mersin’de yapılmasının spor anlamında hem dev bir buluşmayı, hem de spora dönük çok önemli yatırımların da Mersin’de gerçekleştirilmesini sağladığını ifade eden Vali Güzeloğlu, Akdeniz Oyunları’nın spor Oyunları olmasının ötesinde Türkiye’nin gelişen imajına katkıda bulunacağını kaydetti. 

Bu çerçevede devam eden alt yapılar ve spor tesisleri başta olmak üzere yoğun çalışmaların sürdüğünü belirten Vali Güzeloğluı, en büyük projenin TOKİ’nin Mersin de yapacağı, Mersin’e yakışan ve Oyunların başlangıcının gerçekleştirileceği stadyum olacağını kaydetti. 

Stadyumun bulunduğu alandaki enerji nakil hatları ve benzeri alt yapıların transferine dönük çalışmaların tamamlandığını söyleyen Vali Güzeloğlu, “TOKİ’nin ilimizde devam eden sağlık yatırımları var. Başkan onları da yerinde inceleyecek. Devam eden ölçekte ve gelecek perspektifte Mersin’in kentsel dönüşümden sosyal alt yapılarına kadar TOKİ ile önemli çalışmalarımız olacak. Bunları değerlendirme fırsatı bulacağız.” diye konuştu. 

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ise Türkiye genelinde 81 ilde ve 800 ilçede 1984-2003 yılları arasında 43 bin 145 konut yapıldığını, 2003-2011 yılları arasında ise 512 bin konut rakamına ulaştıklarını kaydetti. 

Sosyal donatılarla birlikte Türkiye genelinde çalışmaların sürdüğünü belirten Karabel, Hazineden pay almadan kamu kuruluşu olarak çalıştıklarını, 500 milyon TL civarında aylık harcamaları olduğunu kaydederek, şunları söyledi: 

“Toplu konut adacıklarını Türkiye genelinde oturturken, sosyal alanlarıyla, yeşil alanlarıyla Türkiye’yi elimizden geldiğince modern şehircilik alanıyla donatıyoruz. Mersin’de 422 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. Türkiye’de, Mersin de bugün en önemli konularımızdan biri Akdeniz Oyunları’yla ilgili yapacağımız stadyum. Bu görev bize verildi. Görevimizi en kısa sürede yapmaya gayret edeceğiz. Akdeniz Oyunları nı Türkiye’mize yakışır şekilde, yakışır bir statla gerçekleştireceğiz. Stadyumun tüm ön işlemleri hemen hemen tamamlandı. Zemin etütleri yapıldı. Hızla ihale gerçekleştirilip verilen sözler çerçevesinde inşaatlar süresinde gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

 

Kaynak: Tarsus Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account