42 ülke vatandaşının Türkiye’den mülk edinemediğini söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, “Bu ülkeler arasında Libya, Suriye, Sudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Türki Cumhuriyetler de var. Hükümetin mülk satışını kolaylaştıracak yasa taslağını olumlu buluyoruz” dedi.

Editör
19.09.2011

ükümetin yabancılara mülk satışının önünü açan yasa taslağı üzerinde çalışması inşaat sektöründe faaliyet gösteren kuruluşları memnun etti. Sektörde adını 216 Sancaktepe Konutları ile duyuran 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar,  “42 ülkenin vatandaşı Türkiye’den mülk edinemiyor.

Bu ülkeler arasında Libya, Suriye, Sudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Türki Cumhuriyetler de var. Mütekabiliyet (karşılık) esası aramadan yabancılara mülk satabilirsek Türkiye’ye yabancı sermaye akar” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Arap Baharı Turu’ kapsamında gittiği ülkelerde büyük ilgi gördüğünü belirten Dündar, “Arap ülkelerinin bir çoğuyla aramızda vize dahi kalkmış ama baktığınızda Mütekabiliyet Yasası gereği satış yapılamıyor.

Türkiye Ortadoğu’da esen bu olumlu rüzgarı arkasına almalı ve mütekabiliyet esası aramadan mülk satışı yapmanın önünü açmalı” diye konuştu.

Bayraktar’a tam destek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından hazırlanan yasa tasarısını sonuna kadar desteklediklerini ifade eden Dündar, “Ben bu olaya ‘Topraklarımız elden gidiyor’ mantığında yaklaşmıyorum.

Tapuda Türkiye Cumhuriyeti yazıyorsa onu kullanma hakkını başka ülkelerin vatandaşlarına vermenin hiçbir sakıncası yok. Bu nedenle yabancıların Türkiye’den mülk almasını destekliyorum.

Tabiki bu satışlar yapılırken stratejik öneme sahip alanlara dikkat etmek gerekir. Ancak onun dışında kalanlar yerlerde bir takım gayrimenkullerin yapılması ve onların yabancı alıcılara satılması ülkeye önemli bir gelir getirir.

Yüzde 90 yerli üretimi olan bu sektör için önemli bir gelişme olur. Bölgenin kalkınmasını sağlar, işsizlik azalır ve o yerdeki gayrimülklerin değerini artırır” açıklamasında bulundu.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account