Tarihiyle öne çıkan Kahramanmaraş artık altyapı ve görünümüyle de fark yaratacak. Bakanların çıkarma yaptığı Kahramanmaraş, 2023'e marka kent olarak girecek...

Editör
19.09.2011

Adalet ve Kalkınma Partisi 2023 Marka Şehirler Vizyonu kapsamında, "Kahramanmaraş'ı Yeniden İnşa Etmek" başlıklı Ortak Akıl Toplantıları'nın ilki 15-16- 17 Eylül'de gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı toplantılarda, K.Maraş'ın sağlık, kalkınma ve şehirlik sorunları ele alındı. Ortak Akıl Toplantılarının, Ulaştırma, Enerji, Eğitim, İçişleri gibi çeşitli bakanlarının katılımıyla gelecekte de devam ettirilmesi planlanıyor.

1.000 YATAKLI HASTANE

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kentte düzenlenen "Ortak akıl" toplantısı ile sağlıkla ilgili sorunları masaya yatırarak makul talepleri de aldıklarını ifade etti.

AK Parti iktidarının son 9 sene içerisinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iradesi ve basiretiyle önemli çalışmalar yaptığına dikkati çeken Akdağ, K.Maraş'ta çok büyük yapısal değişim gerçekleştireceklerini anlattı.

Akdağ, "Bu şehirde Allah'a hamt ediyorum 400'e yakın uzman hekimimiz toplamda 500 hekimimiz var. K.Maraş'ta iktidarımız döneminde önceki döneme göre 16 kat daha fazla yatırım yaptık" dedi.

Akdağ, "Bundan sonra K.Maraş'ta büyük bir şehir hastanesi kampusu inşa ediyoruz. Mevcut yapılan hastanemiz programında 400 yataklı ama bu hastanemiz çok rahat bir şekilde 500 yatakla ihtiyaç duyulduğunda 600 yatakla hizmet edebilir durumda.

Biz bu hastanenin yanına yapacağımız bir kadın doğum ve çocuk hastanesi, ruh sağlığı hastanesi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ile toplamda 1.000 yataklı büyük bir şehir hastanesi inşa ediyoruz" şeklinde konuştu.

Fakire ucuz konut

Başarılı bir çalıştay geçirdiklerini ve K.Maraş'ı yakından tanıdıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da "Gücü yetmeyen belediyelere İller Bankası vasıtasıyla bu dönem de daha çok yardım edeceğiz.

K.Maraş'ta fakir fukaraya, garip gurebaya ucuz konut 15-20 yıl vadeli konut yapma noktasında ciddi adımlar atacağız. Kentsel dönüşümü yaparak şehrimizin verdiği modern fotoğrafı tamamlama noktasında adım atacağız dedi.

'Yeniden hayal ediyoruz'

"Ortak Akıl" toplantısını değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal ise "Biz Kahramanmaraş'ı yeniden hayal etmek derken Kahramanmaraş'ı her şekilde hayal edelim" diyerek diyen Ünal, şöyle konuştu, Bu çalışma bir milattır ve başlangıçtır.

Çünkü bu çalışmaların devamı gelecek. Bu çalışmaların kültürü, çevresi ve içişleri devam edecektir. Bu çalışmayı kitap haline getireceğiz. Bu çalışma 5 yıl boyunca ne iş yaptık neyi erteledik neyi şimdi yapmamız lazım bu şekilde bu çalışmaları bir kitap haline getireceğiz.

Bu kitapçığı en kısa zaman sizlerle paylaşacağız. Yapacaklarımız belli ve yapacaklarımızın arkasına koyduğumuz siyasi iradedir. O da hamdolsun buradadır. Birlik ve beraberliğimiz hamdolsun yerinde."

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account