Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Gazze’de, Batı Şeria ve Gazze’nin en büyük hastanesini inşa ettiriyor. Refik Çetinkaya, Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesinin TİKA tarafından, Türkiye’nin finansmanıyla yapıldığını ifade etti

Yazar:Editor
19.09.2011

Çetinkaya hastanenin yapımına Mayıs ayında başladığını kaydederek, "Hastane Türk yüklenici firma tarafından inşa edilmekte. Bunun da ayrı bir özelliği var. Gazze’de mevcut abluka şartları nedeniyle yabancı yatırımcı yok. Aker inşaat bizzat Gazze’de bizzat inşaat yapan tek yabancı firma" diye konuştu.

Hastanenin üniversiteye bağlı bir eğitim ve araştırma hastanesi olacağını belirten Çetinkaya, hastanenin tamamlandığında Batı Şeria ve Gazze’nin en büyük hastanesi olacağını da bildirdi.

TİKA’nın genel ilkeleri çerçevesinde projeyi tamamlayıp anahtarı teslim edip kenara çekilmediklerini bildiren Çetinkaya, "Bu projenin özellikle Gazze gibi bir yerde sürdürülebilir olması lazım, işletilmesi lazım, hizmet vermesi lazım. Burada çalışacak doktor ve hemşirelere eğitim verilmesi lazım. Bunlarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığımızla koordineli çalışacağız. Projenin yaşaması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Yüklenici firma Aker İnşaat adına konuşan proje müdürü Mahmut Celepli ise, hastanenin 34 bin metrekare kapalı alan ve 10 bloktan oluşacağını kaydederek, "Süremiz 24 ay ancak malzeme izinlerimiz çıktığı takdirde 20-22 aya bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Celepli, kendilerini için en önemli konunun malzeme girişi için Mısır üzerinden izinlerin alınması olduğuna değinerek, "Şu an malzemeyi karaborsadan alıyoruz. Kaba inşaat safhasındayız. Çelik, çimento ve en önemlisi betonda kullandığımız agrega, yani kırma taş ve çakıl yok burada. Hepsini karaborsadan alıyoruz. Mısır’ın Refah’taki tünelleri tahrip etmesi ve gerekli izinlerin çıkmaması durumunda inşaat durma noktasına gelebilir" diye konuştu.

Mahmut Celepli, 170 Gazzeli’ye istihdam sağladıklarını, ilerde bu rakamın 450-500 kişiye kadar çıkacağını ve inşaatta tamamen Gazzeli işçi çalıştıracaklarını kaydetti.

TİKA tarafından Mayıs ayında temeli atılan Filistin-Türk Dostluk Hastanesi bittiğinde 34 bin metrekare üzerinde 10 bloktan oluşacak. Hastane 150 yataktan oluşacak ve tamamlandığında Batı Şeria ve Gazze’nin en büyük hastanesi olarak Filistin halkına hizmet verecek.

Kaynak:AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account