Yapılan araştırmalar hava ile bulaşan hastalıkların toplumlarda en sık görülen hastalıklar olduğunu gösteriyor. Kızamık, Kızamıkçık, Suçiçeği, Kabakulak bu hastalıklardan sadece birkaçı. Özellikle kapalı alanlarda soluduğumuz havanın sağlıklı olması bu hastalıklara yakalanma riskimizi de azaltıyor. Özellikle hastane, otel ve ofislerde sağlıklı hava solumak için “kompakt konfor modülü” kullanımı, sağlık açısından önem taşıyor.

Editör
16.09.2011

Hepimiz belirli nedenlerle gün boyu kapalı alanlarda vakit geçirmek zorundayız. Ancak evimizin dışındaki kapalı alanlarda soluduğumuz hava yeterince sağlıklı mı?

Türkiye’de Akcor Havalandırma sistemleri distribütörlüğünde bulunan Swegon, kurduğu “Air Academy” ile tüm dünyada iklimlendirme ve havalandırma üzerine araştırmalar yapıyor.

Dünyanın dört bir yanında eğitim ve seminerlere katılarak sektörün gelişimine katkıda bulunan Swegon Air Academy, profesör ve mühendislerin yer aldığı akademisinde hiç bir pazarlama emeli olmadan, insan kaynağının gelişimini destekliyor.

Swegon Air Academy’nin son dönem araştırmaları ise, kapalı alanlarda solunan havanın kalitesi ile ilgili. Toplumda en sık görülen hastalıkları oluşturan, kış aylarında yakalanılması çok daha kolay olan, organizmanın direncini düşüren solunum yolu hastalıklarını önlemenin yolu, temiz hava solumaktan geçiyor.

Swegon, bu alanlardaki havanın kalitesini artırmak için özel çalışmalarda bulunuyor. Otel, ofis ve hastanelerin havalandırma sistemlerine yenilikçi çözümler getiren Swegon, Paragon isimli yeni modülü ile minimum maliyetle maksimum konfor ve sağlık sağlıyor.

Hastane, Ofis ve Otel Odalarında En İyi Çözüm

PARAGON otel odalarında, hastane odalarında ve ofislerde havalandırma, soğutma ve ısıtma amaçlı kullanılan kompakt konfor modülüne verilen isim.

Ünitenin düşük yüksekliği yerden maksimum şekilde faydalanılmasını sağlıyor. Havalandırma merkezden sağlandığı için kapalı alanlardaki ses seviyesi de minimum oranda tutuluyor. PARAGON’un içinde filtre veya fan bulunmadığından servis ihtiyacı çok düşük ve dolayısı ile bakım gereksinimi artı bir maliyet oluşturmuyor. Hastane ve benzer odalar için PARAGON, yoğuşma sıcaklığının üzerinde soğutma yapan ve böylece kuru çalışan çok özel bir sistem.

Sistemde drenaj hattı olmadığından bakteri üreme riski ortadan kalkıyor. Düşük hava hızı ve yüksek karışım oranında yapılan dağıtım, kapalı ortamlardaki toz ve kirlerin havadaki sirkülasyonunu minimum düzeyde tutuyor ve konfor seviyesini yükseltiyor.

PARAGON, CONDUCTOR oda kontrol sistemi ile birlikte otel odaları için en uygun çözümdür. Kart, anahtar tutucuya yerleştirildiğinde, hava akışı ekonomik düşük akıştan normal akışa geçerken sıcaklık konfor seviyesi ayarlanır. Oda boşken, havalandırma ekonomik düşük akışa geri döner.

Türkiye’de Paragon ve Parasol uygulamalarının kullanıldığı bazı binalar;

Ciner Yayın Holding

Ode Yalıtım Genel Müdürlük

Holiday İnn

Crown Plaza

Ora Eğlence Merkezi

İsviçre Bayındır Hastaneleri
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account