İstanbul'u İzmir'e bağlayacak Gebze- İzmir Otoyol Projesi'nin en önemli ayağı olan İzmit Körfezi'ne yapılacak köprü için geçtiğimiz günlerde sözleşme imzalandı.

Editör
15.09.2011

Ancak isimle ilgili öneriler gelmeye başladı. Ulaştırma Bakanlığı'nı gelen öneriler arasında Atatürk, Necmettin Erbakan, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Nuri Demirağ öne çıkıyor.

Avrasya ve Barış da önerilen isimler arasında. Köprüye verilecek isim, İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprüye verilecek isimle eşgüdümlü olacak.

2 İSİM ARANIYOR

2012 başında İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün de içinde bulunduğu Kuzey Marmara Otoyol Projesi'nin ihalesi yapılacak ve ardından köprü inşaatı başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'a yapılacak üçüncü köprü için de isim arayışına şimdiden girdi.

ONE MINUTE ÖNERİLDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ismi de öneriler arasında yer alıyor ancak Erdoğan'ın kamu tesislerine isminin verilmesine karşı olduğu biliniyor. Ulaştırma Bakanlığı'na gelen ilginç teklifler de var.

Bunların en ilginci 2009'da Davos Zirvesi'nde Başbakan Erdoğan'ın, İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres'e söylediği "One Minute" sözü. Köprüye "One Minute" isminin verilmesini isteyenler de olduğu ancak bu önerinin şansının bulunmadığı kaydedildi. Ulaştırma Bakanlığı, köprü isimlerini belirlemek için halkın görüşlerini almayı planlıyor.

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account