İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Asarlık ve Koyundere’de taşkınlara neden olan dere ve çayların ıslahı için 5 milyon 230 bin liralık yatırım yapacak, Asarlık Çayı’nın çevresi ayrıca “yeşil alan” olarak düzenlenecek.

Editör
14.09.2011

Son dönemde çevre ilçelerdeki dere ıslahlarına yoğunlaşan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Menemen ilçesinde yer alan Asarlık Deresi ile yan kolu olan Karanlık Deresi, Koyundere’de yer alan Kocaağıl Deresi ile TOKİ Deresi ve yan kolunda ıslah çalışması yapmak için ihale sürecini tamamlama aşamasına geldi.

Firmayla imzalanacak sözleşmenin ardından imalatlar hemen başlayacak.  Yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki ıslah çalışmaları kapsamında, derelerin her iki yanına betonarme duvar yapılacak ve duvarların üzerine 14.5 kilometre uzunluğunda korkuluk yapılarak dereler güvenli hale getirilecek.

Çalışmalar kapsamında Asarlık ve Kocaağıl derelerinin başlangıç noktalarında yağışlarla gelen suyu geciktirecek birer adet tersip bendi yapılacak Dere tabanları betonla kaplanacak. 5 milyon 213 bin liralık yatırımla gerçekleşecek çalışmalar 400 günde tamamlanacak.

Asarlık Çayı’nın mevcut dere yatağının geniş olduğunu açıklayan İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, ıslahtan sonra dere kenarlarının peyzajının yapılacağını ve yeşil alan olarak bölgeye kazandırılacağını açıkladı.

Resimaltı: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz yıl yaşanan taşkın sonrası Menemen’e giderek Asarlık Çayı çevresinde incelemelerde bulunmuştu.

  Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account