İlk kez uygulanacak teşvik kapsamında atık su arıtma tesislerine yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödeme yapılacak.

Editör
14.09.2011

Atık su arıtma tesislerinin elektrik giderlerinin bir bölümünün geri ödenmesi amacıyla teşvik uygulamasına başlanıyor.
Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ilk kez uygulanacak teşvik kapsamında atık su arıtma tesislerine yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödeme yapılacak.

İlk kez 2010 yılı enerji giderlerine uygulanacak teşvik için Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında teşvik oranının yüzde 50 olarak belirlendiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:"Bu kapsamda, 172 atık su arıtma tesisine yaklaşık 23 milyon TL nakit geri ödemede bulunulacak.

5491 sayılı Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ve 1 Ekim 2010 tarihli ilgili Yönetmelikle getirilen teşvik uygulaması hayata geçiriliyor.

Buna göre, atık su altyapı tesisi yönetimlerinden, kimyasal, biyolojik ve ileri atık su arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülükleri yerine getirdikten sonra arıtılmış atık sularını alıcı ortama deşarj edenler veya geri dönüşümlü olarak kullananların arıtma tesisi işletme maliyetleri hafifletilecek."

Teşvikten, belediyeler ile sanayi ve turizm sektörlerinin faydalanacağı ifade edilen açıklamada, ilk olarak 2010 yılı elektrik enerjisi giderleri için uygulanacak geri ödeme teşvikine, 172 atık su arıtma tesisinin başvurduğu bildirildi.

Başvuru sahiplerini belediyeler, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, serbest veya endüstri bölgeleri, müstakil sanayi tesisleri, turizm tesisleri ve site yönetimlerinin oluşturduğu, ödemelerin ise Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından yapılmasının planlandığı belirtildi.
 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account