İstanbul İl Özel İdaresi, Kilyos Kalesi’ni restore ettirerek eski görkemli günlerine geri döndürüyor. Yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen Kilyos Kalesi’nin ilk olarak Bizans döneminde Cenevizliler tarafından inşa ettirildiği düşünülüyor.

Editör
13.09.2011

İstanbul İl Özel İdaresi, yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen, Cenevizliler tarafından inşa ettirildiği düşünülen Kilyos Kalesi’ni restore ettirerek eski görkemli günlerine geri döndürüyor.

Proje çalışmaları tamamlanmak üzere olan yapının restorasyonuna, projeleri Koruma Kurulu’nca onaylanıp, ihalesi yapıldıktan sonra başlanacaktır.

Sarıyer İlçesi, Kilyos Köyü, 904 ada, 2 parselde bulunan Kilyos Kalesi, adını içinde bulunduğu yerleşkeden almaktadır. Karadeniz’e bakan dik yamaçlı tepelerden birine konumlandırılan kalenin mülkiyeti Hazine’ye aittir.  

İstanbul’un korunması ve savunmasına yönelik olarak Boğaz’ın Karadeniz kıyısına inşa edilen Kalenin ilk yapımı bazı kaynaklarda Bizans çağına (4-5. Yüzyıl) ya da Cenevizliler’e (12-14. Yüzyıl) atfedilmekteyse de kesin bir bilgi yoktur. Yapının bugünkü malzeme ve yapım tekniği Osmanlı dönemine işaret etmektedir.

Kalenin 17. Yüzyılda Don Kazakları’nın saldırısına uğradığı, Sultan II.Mahmut zamanında onarıldığı ve 1854 yılında Kırım Savaşı sırasında  bir ara hastane olarak kullanıldığı, I. Dünya Savaşı’nda ve İngilizler’in İstanbul’u işgali sırasında Boğazlar’ın korunması amacıyla kullanıldığı biliniyor.

Kale, köşelerine birer dörtgen burç oturtulan kare planlıdır. Ancak, doğu köşesindeki burç yok olmuştur. Yapı kütlesi en geniş yerinde 90.90x90.60m. olup, üstteki açık olmak üzere iki kata sahiptir.

Kare biçimli yapıyı oluşturan kenar bloklar avluya açık tonozlu hacimlere sahiptir. Seyirdim yoluna (üst katına) kuzey ve güney köşelerindeki iki geniş rampadan ulaşılmaktadır.

Kale günümüzde kalıntı halindedir ve cepheleri, zamanla oldukça büyümüş ağaçlar ve bitki örtüsü ile kuşatılmış durumdadır. Zeminden kaynaklanan strüktürel problemleri bulunmaktadır.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account