2-B statüsündeki arazilerin satışına ilişkin çalışmalar, İstanbul'un taşının toprağının altın olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

Editör
13.09.2011

Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre; Şişli, Üsküdar, Sarıyer gibi çok sayıda ilçede bulunan 2-B arazilerinin satışı Hazine'nin yüzünü güldürecek. Zira, İstanbul'daki orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışından 16,2 milyar lira gelir bekleniyor. Türkiye genelindeki beklenti ise 26 milyar lira.

2B arazilerinin satışına ilişkin yasal düzenlemede sona gelindi. Son rötuşların olduğu çalışma, Meclis açıldıktan sonra anayasa değişikliği ve bütçe görüşmeleri ile birlikte yürütülecek. Maliye Bakanlığı'nca fiili kadastro ve güncelleme çalışmaları bitirilerek tapuya tescili yapılmış 2B taşınmazlarının kıymet takdir çalışması devam ediyor. Hesaplamalara göre parseller için emlak vergi değeri alındığında 2 milyar 200 milyon lira, rayiç değeri alındığında ise 16 milyar 200 milyon lira gelir elde edilmesi öngörülüyor. İstanbul'da toplam 9 bin 251 hektar 2B arazisi bulunuyor. Satışlar sorunsuz olan 5 bin 118 hektar alandan başlayacak.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışında vatandaşın mağdur edilmeyeceğini, imar planlarının yeniden yapılacağını açıkladı.

Zaman'ın haberine göre; "2B konusunu bitirmek lazım" diyen Bayraktar, yasal noktaların hazır olduğunu ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yanı sıra Maliye Bakanlığı bürokratları arazilerin satışına ilişkin düzenlemede son rötuşları yapıyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü, kadastrosu tamamlanan 2B arazileri için takdir edilen bedeli hesapladı. Bu alana ilişkin takdir edilen bedel Türkiye geneli için 26 milyar lira olurken, tahsilat 10-15 milyar lira olarak öngörülüyor. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün çalışmasına göre 2B'lerde peşinat miktarı arazinin değerine göre 500 lirayla 2 bin lira arasında olacak. Kadastro ve güncelleme çalışması tamamlanan alan 161 bin 120 hektar olarak belirlenirken, taşınmazların rayiç bedel tespiti de Maliye Bakanlığı'nca gerçekleştirildi. Milli Emlak verilerine göre kıymet takdir çalışması yapılan alan 121 bin 816 hektar oldu. Kıymet takdir edilen alanların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce tamamlanan alana oranı ise yüzde 76.

Satış işlemleri tamamlandıktan sonra kentsel dönüşüm başlatılacağını ifade eden Bayraktar, mimari açıdan yoksun, salaş görünümlü ve depreme dayanıklı olmayan yapıların yeniden dizayn edileceğini açıkladı.

81 ilde bulunan valilik ve taşra teşkilatlarına kentsel dönüşümle ilgili gerekli talimatların verildiğini ifade eden Bayraktar, Türkiye genelinde 19 milyon yapı olduğunu, bunların birçoğunun elden geçmesi gerektiğini kaydetti. Türkiye'deki yapı stokunu ele alacaklarını, gözden geçireceklerini belirten Bayraktar, sadece İstanbul'da 4 milyon konut olduğunu aktardı.

Diyarbakır, Bursa ve İzmir de Sırada
Büyükşehirleri mercek altına alacaklarını ifade eden Bayraktar, "İstanbul'un yanı sıra Diyarbakır, Bursa ve İzmir'i de ele alacağız. Sahil bölgelerinde de benzer problem var. Mersin de değerlendirilecek" dedi.

Kentsel dönüşümün depreme dayanıklı binalardan oluşacağını dile getiren Bayraktar, uzmanların muhtemel bir büyük depremin faturası olarak 20 ila 100 milyar dolardan bahsettiklerini kaydetti.

Kaynak: ntvmsnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account