TOKİ, 24 ilde 2.3 milyon metrekare büyüklükteki 219 arsasını açık artırma ile satışa çıkarıyor. 16 Eylül'de yapılacak arsa satışından 675 milyon lira civarında gelir bekleniyor.

Editör
13.09.2011

Arsa satışından elde ettiği gelirle yoksullara konut inşa eden TOKİ, yeni konut projeleri gerçekleştirmek amacıyla 24 ildeki 219 arsasını açık artırma ile satışa çıkarıyor.

16 Eylül Cuma günü Eskidji firmasının İstanbul Yenibosna'daki merkezinde saat 15.00'te başlayacak müzayedede, TOKİ'nin Ankara Bilkent'teki merkez binasından ve Adana Seyhan'da bulunan Mavi Sürmeli Otel'den de canlı bağlantı yapılarak teklifler alınacak. Arsa müzayedesine katılmak isteyenler ayrıca www.eskidji. com internet adresinden de teklif verebilecekler.

Peşin veya taksitli olarak satılacak arsalar için hem peşin hem de vadeli teklif alınacak, teklifler idare tarafından değerlendirildikten sonra nihai karar verilerek satış gerçekleştirilecek. Bedeli 15 bin liraya kadar olan taşınmazlarda taksit uygulaması yapılmayacak.

Müzayedeye katılmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin, müzayededen önce Eskidji'nin ING Bank Şişli Şubesi'ndeki hesabına veya toplantı günü salonlarda kurulacak veznelere katılım teminatı olarak talip oldukları arsaların her biri için ayrı ayrı belirlenen muhammen bedeli ödemeleri gerekiyor.

Muhammen bedeli 10 bin liradan az olan her bir arsa için ayrı ayrı 2 bin lira, muhammen bedeli 1 milyon liradan az olan her arsa için ayrı ayrı 5 bin lira, muhammen bedeli 1 milyon liranın üzerinde olan her arsa için de ayrı ayrı 100 bin lira ödeyerek katılabilecekler.

Müzayedede satılacak toplam 2 milyon 307 bin 730 metrekarelik arsaların illere göre dağılımları şöyle: İstanbul-3, Ankara-67, İzmir- 8, Diyarbakır-4, Aydın-3, Çanakkale- 39, Şanlıurfa-47, Düzce-1, Sakarya-1, Konya-1, Çorum-3, Afyon- 19, Eskişehir-2, Kars-1, Samsun- 2, Karabük-1, Gümüşhane-1, Bursa-1, Nevşehir-1, Karaman-3, Tekirdağ-2, Balıkesir-2, Mersin-1, Elazığ-6. 

TOKİ'den Romanlara 10 bin konut
Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Roman vatandaşlara yönelik inşa edeceği yaklaşık 10 bin konut için çalışmalarını sürdürüyor.

Roman vatandaşlara yönelik toplam 4 bin 284 konut uygulama aşamasında bulunuyor. TOKİ, bin 698 konut için ihale, 3 bin 900 konut için proje hazırlıklarına devam ediyor. Dönemin Devlet Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından tüm valiliklere gönderilen yazıyla ile il ve ilçelerde yapılması talep edilen konut sayıları ve konutların yapılacağı alanlar belirlenmişti.

Bu kapsamda valilik, kaymakamlık ve belediyelerden gelen talepler doğrultusunda TOKİ tarafından Türkiye genelinde başlatılan "Roman Konut'' uygulamaları kapsamında brüt 67.4 metrekare, 2 oda 1 salondan oluşan zemin 2 katlı katta, 8 daireli konutlar inşa edilmeye başlandı.

İhale süreci tamamlanan ancak uygulama süreci devam eden ve ihale aşamasında olan 5 bin 982, proje çalışmaları devam eden 3 bin 900 konuttan oluşan toplam 9 bin 882 daire teslim edilecek.
 

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account