AK Parti’nin İzmir için ortaya koyduğu 35 projeden biri olan Sabuncubeli Tüneli’nin temeli bugün törenle atılıyor.

Editör
12.09.2011

Tünelin hizmete girmesinden sonra İzmir ile Manisa arası yolculuk 45 dakikadan 15 dakikaya inecek ve güvenli ulaşım sağlanacak

AK Parti’nin İzmir için ortaya koyduğu 35 projeden biri olan Sabuncubeli Tüneli’nin temeli bugün törenle atılıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, tünele ilk harcı koyacak. 110 milyon TL’ye mal olması planlanan tünel, yap-işlet-devret modeliyle inşa edilecek ve 2014 yılında tamamlanacak.

1100 Metre Kısalacak

Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün de en önemli projelerden biri olarak değerlendirdiği yol, İzmir- Manisa arası yolculuğu 45 dakikadan 15 dakikalık bir süreye indirecek. İzmir- Manisa arasında inşa edilecek tünel, karayolunu sadece 1100 metre kısaltacak. Ancak özellikle kış aylarında ulaşımı zorlaştıran zorlu virajlar ve rampalar, tünel sayesinde yok edilmiş olacak. Kötü hava koşullarında arabaların mahsur kaldığı Sabuncubeli’ndeki sıkıntılar tamamen aşılmış olacak. Tünelin inşası ile birbirlerine iki semt kadar yakın olacak Manisa ve İzmir arasında güvenli bir işbirliği de sağlanacak. Bugün saat 11.30’da temeli atılacak yolun inşaatını üstlenen Koçoğlu A.Ş. ve Makimsan A.Ş. ortaklığı, yapım sonrasında 11 yıl, 11 ay ve 11 gün boyunca yolun işletmesini de üstlenecek. İşletmeci firma, bu süre içinde 2.50 dolar ücretin üzerinde tarife uygulayamayacak. Karayolları yetkilileri, bu yatırımla 50 milyon liralık fayda beklendiğini bildirdi.

Kaynak : Milliyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account