Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde açıkladığı ancak içeriği hakkında hiçbir ipucu vermediği 'İstanbul'a iki yeni şehir projesi' dün açıklandı

Editör
12.09.2011

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Haziran 2011 seçimleri öncesinde açıkladığı ancak içeriği hakkında hiçbir ipucu vermediği 'İstanbul'a iki yeni şehir projesi' dün Habertürk Gazetesi tarafından tüm detaylarıyla açıklandı. Proje, kuzeyde Karadeniz kıyısında eski taşocakları olarak bilinen alana, doğuda Sarıyer, batıda ise Karaburun'a kadar uzanıyor. Karaburun sınırında Akpınar Köyü, Ağaçlı Köyü, Yukarı Ağaçlı Köyü Çiftalan'ı kapsayan proje bölgede yaşayan vatandaşları ve emlakçıları heyecanlandırdı.

Peki proje İstanbul'un Karadeniz sahilini nasıl etkileyecek? Bölgede arsalara talep ne durumda? Fiyatlar artacak mı?
Talebi karşılayacak kadar arsa var mı? Ve vatandaş projeye nasıl bakıyor? işte bu soruları bölge halkına ve köy muhtarlarına sorduk...

"İSTİHDAM SAÐLANMASI ŞART"

Akpınar Köyü Muhtarı Ali Genç, bölgede henüz bir hareketlilik olmadığını söyledi: . "Şimdilik arsa fiyatlarında herhangi bir artış yok. Halihazırda arsaların satılması ve büyük yerlerin paylaşılması gibi bir durum söz konusu değil.

Projeden, çok büyük bir şehir kurulacağını anlıyoruz. Ama insanların henüz satın almak için girişimde bulunduğu bir yer yok. Arsa almak için genellikle ekonomik durumu düşük insanlar geliyor. Ayrıca arsa da çok az."

Projenin bölgede yaşayan vatandaşlar için yararlı olacağını belirten Genç, önemli bir istihdam kaynağı da yaratılacağı görüşünde: "Proje kapsamında spor merkezleri, eğitim bilişim teknolojileri alanları, doğa turizmi alanları, turistik tesisler, spor alanları gibi yerler yapılacağını öğrendik.

Bu sosyal aktiviteler, bölge halkı için de çok önemli. Tabii en önemlisi de istihdam. Her şeyden önce istihdam sağlanması şart. Bu sosyal tesisler, köy halkı için de ekmek kapısı olacak."

Kaynak: Habertürk

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account