Volvo Kamyon'un amiral gemisi, doğum gününü 750 bg ile kutluyor!

Editör
09.09.2011

1987 yılında, 470 bg üreten Volvo'nun ilk 16 litrelik motoruna sahip Volvo F16 piyasaya sürüldü. O zamandan beri pazar ihtiyaçları, geliştirme faaliyetlerini gün geçtikçe daha güçlü kamyonlara yöneltti.

Volvo Kamyon Başkanı ve CEO’su Staffan Jufors yaptığı açıklamada; “Volvo FH16 750 ile müşterilerimize üst düzey performans, iyi yakıt verimliliği ve son derece düşük emisyon değerlerine sahip bir kamyon sunuyoruz. Volvo FH 16, en ağır ve en zorlu taşımacılık işlerine yönelik ödün vermeyen bir kombinasyona sahip" diyor.

Performans, yakıt verimliliği ve çevre

Bu yeni motor, Volvo Kamyon'un halihazırda 16 litrelik 700 bg güç üreten dizel motoru ile aynı teknoloji üzerine inşa edilmiştir. Üstten eksantrik miline, silindir başına dört valfe ve birim enjektörlerine sahiptir ve sıralı altı silindir içermektedir. Yakıt tüketim değerleri değişmeden daha yüksek güç ve tork elde edilecek biçimde optimize edilmiştir.

750 motorunun biri Euro 5 ve diğeri EEV (Güçlendirilmiş Çevre Dostu Araç) için olmak üzere partikül emisyonlarını ve dumanı daha da azaltan iki versiyonu bulunmaktadır.

Standart olarak sunulan Volvo I-Shift otomatik vites değiştirme sistemi motorun yüksek tork gücünü kaldıracak şekilde modifiye edilmiştir. Arka aks serisi, 250 tona kadar toplam katar ağırlıklarına uygun aks çeşitleri içermektedir. Hızlı uzun yol işleri için, kısa bir süre önce piyasaya sürülen RS1360 solo aks yakıt tasarruflu bir alternatif sunmaktadır.

Sürüş kolaylığı ve verimlilik

Yeni 750 motoru 900 devir/dakikada 2800 Nm tork üretir. Bu devrin ardından tork eğrisi keskin bir yükselişe geçer ve 1050 devir/dakikada 3550 Nm'lik üst düzeyine erişir. Sonra daha düz bir çizgi izleyerek 1400 devir/dakikaya ulaşır. Bu sayede, en dik yokuşları tırmanırken bile yüksek hızı koruyabilir.

Volvo Kamyon Ürün Müdürü Hayder Wokil, “Ağır bir yükü taşımaya başlarken düşük devirlerde elinizin altında ne kadar fazla güç olursa, motora o kadar az yük biner ve kalkışta bir o kadar yüksek yakıt tasarrufu elde edersiniz. Bu da neticede muazzam bir sürüş kolaylığı sağlar” diyor.

Volvo FH16 750 hem ağır taşımacılık işleri için hem de en zorlu rampalarda yüksek ortalama hız gerektiren işler için tasarlanmıştır. Wokil, “Çoğu FH16 müşterisi için en önemli konu, mümkün olan en kısa süre içinde mümkün olan en yüksek tonajı taşıyabilmektir.

Bununla beraber, birçok müşterimiz aynı zamanda değerli malları ve taze ürünleri çeşitli topografilerde uzun mesafeler boyunca hızla taşımaya ve zamanında teslim etmeye ihtiyaç duymaktadır” diyerek konuyu açıklıyor.

Daha ağır taşımacılık işleri – daha güçlü kamyonlar

Taşımacılık alanında uzun zamandır yüklerin ve dolayısıyla güçlü çekici ve kamyonlara olan ihtiyacın arttığı bir eğilim görülmektedir. Volvo F16'nın ve 470 bg güç üreten birinci nesil 16 litrelik motorun piyasaya sunulduğu 1987'den beri, güç düzeyleri pazar ve müşteri ihtiyaçlarına paralel olarak adım adım artmıştır.

1993'te güç 520 bg'ye yükselmiştir. On yıl sonra, 610 bg güç üreten tamamen yeni bir motor geliştirilmiştir. 2008'de Volvo, 700 bg'ye ulaşan ilk imalatçı oldu ve şimdi bir sonraki adımın, yani Volvo FH16 750 bg'nin vakti geldi. 


Avrupa pazarı için daha yüksek güç üreten ilk Volvo FH16 çekici ve kamyonlarının üretimine 2012'nin başında başlanacak. 750 bg'lik versiyona ek olarak, Volvo’nun 16 litrelik motorunun 540, 600 ve 700 bg güç seçenekleri de bulunmaktadır.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account