Ağaoğlu Şirketler Grubu, Gökçeada ve Tatlıpınar RES ihalelerini, kilovat saatine (kWh) verilen 5,55 kuruş bedelle kazandı.

Editör
08.09.2011

Ağaoğlu Şirketler Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada, ihalenin, Türkiye'de bugüne kadar rüzgar yatırım için kilovat saatine (kWh) verilen en yüksek bedel olan 5,55 kuruş ile kazanıldığı, böylece Grup'un Gökçeada ve Tatlıpınar RES projelerini, portföyüne eklediği belirtildi.

Bu projelerden 78 MW üretim kapasiteli Gökçeada RES'in, Türkiye’nin en verimli rüzgar tesisi olmasının yanı sıra, dünyanın en verimli tesisleri sıralamasında da üst sıralarda yer alacağı, 30 kilometre uzunluğunda yüksek gerilim denizaltı kablosu ile Gökçeada’yı Ankara' ya bağlayacak projenin, yıllık 376 milyon kWh elektrik üretiminin öngörüldüğü bildirildi. Türkiye’nin rüzgar potansiyeli yönünden en verimli bölgelerinden biri olan Balıkesir’de yer alacak Tatlıpınar RES'in ise 125 MW üretim kapasiteli olacağı ve yıllık 427 milyon kWh elektrik üreteceği belirtilen açıklamada, toplam 680 milyon TL yatırımla hayata geçecek her iki RES'in de 2013 yılında devreye alınmasının hedeflendiği açıklandı.

"Yenilenebilir Enerjide Yeni Yatırım Fırsatlarını Değerlendireceğiz"

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, Grup olarak enerjide agresif şekilde büyümeye devam edeceklerini belirtti. Hedeflerinin 2015 yılına kadar bin MW kurulu güce ulaşmak olduğunu belirten Ağaoğlu, “Bugünkü Türkiye Rüzgar enerjisi kurulu gücü olan 1.600 MW’lık kapasitenin artışında önemli bir rol üstlenerek 492 MW’a eriştik. Yenilenebilir enerji alanında yeni yatırım fırsatlarını izlemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Rüzgar enerjisi hem temiz enerji olması hem de enerjide dışa bağımlılığımızın önüne geçilebilmesi açısından çok önem verdiğimiz bir konu. Gerek enerji açığının kapatılması gerekse ekonomik kayıpların önlenmesi bakımından her bir MW’ın önemi var" dedi.

Kaynak: Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account