Vestel, IFA Fuarı’nda elektronik ve beyaz eşyada 600 farklı ürünle boy gösteriyor

Editör
07.09.2011

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Avrupa’nın en büyük elektronik fuarı IFA’ya 17. kez katılan Vestel, 600 farklı elektronik ve beyaz eşya ürünüyle tüketicilerle buluşuyor.

Vestel, 2 bin 650 metrekarelik alanda Ultra Super Slim LED TV, Transparan LCD TV, 21:9 Cinema TV, 55 ekran dijital resim çerçevesi ve Glass ON TV’yi ilk kez sergiliyor.

Elektronik ve beyaz eşya sektörlerinde Vestel’in büyük müşterilerle temas kurduğu en önemli fuarın IFA olduğuna dikkat çeken Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkan Vekili Turan Erdoğan, fuardaki Vestel standında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“IFA’nın, televizyon için yüksek sezon olan 4. çeyreğin başında düzenlenmesi bizim için büyük avantaj. Bu sayede yılın son çeyreğinde kapasitemizi tamamen dolduruyoruz.

Çoğu müşterisi ile IFA’da tanışan Vestel, yine büyük müşterileri ile bu fuarda buluşup siparişlerini yüzde 50 oranında artırmayı başarıyor. Fuarda bu yıl da Vestel teknolojisini mevcut ve potansiyel müşterilere tanıtmayı, satışlarımızı artırmayı ve yeni iş bağlantıları kurmayı hedefliyoruz.”

Erdoğan, Vestel’in 2011’in ilk yarısında ulaştığı 1,15 milyar dolarlık ihracatla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artış kaydettiğini ifade ederek “Dış pazarlara satışların yüzde 69’unu elektronik ürünlerden sağladık. İhracatta yılsonu hedefimiz 2,5 milyar dolar” diye konuştu.

Vestel Avrupa’da 4 büyük beyaz eşya markasını bünyesine kattı

Erdoğan, Vestel’in dış ticarette yerel markalarla büyüme stratejisi çerçevesinde daha önce Vestfrost ve Finlux gibi markaları bünyesine dahil ettiğini, geçtiğimiz ay ise Avrupa’nın kendi bölgelerinde lider beyaz eşya markaları olan Servis, Electra, New Pol ve Atlantic’i satın aldıklarını söyledi.

Bu markalarla Vestel’in iş hacmini yüzde 25 oranında artıracağını belirten Turan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:“Satın aldığımız markalar içerisinde Servis İngiltere’de yüzde 6 pazar payına sahip.

İtalyan Atlantic ve İspanyol New Pol buzdolabında, Tüm Avrupa’da bilinen bir marka olan Electra ise soğutucu ürün gamlarında öne çıkan markalar ama hepsi tüm beyaz eşya segmentlerinde üretim gerçekleştiriyorlar.Vestel olarak OEM üretimimiz bu markalara kaydırmayı hedefliyoruz. Ayrıca yeni markalar satın almak üzere arayışımız devam ediyor.”

Vestel Rusya, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’da büyüyor

Avrupa’da özellikle son birkaç yılda CRT TV’den LCD’ye hızlı geçiş yaşanması nedeniyle 2011’in ilk yarısında Vestel’in ana pazarı olan Avrupa’nın yanında Rusya, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’da da hızlı büyüdüğünü belirten Erdoğan, “Bu bölgelerde LCD TV satışlarında geçen yıla oranla yüzde 50 büyümeyi hedefliyoruz.

2011 yılında Moğolistan, Gambiya, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi yeni pazarlarda ilk defa LCD TV ihracatı gerçekleştirdik. İhracat haritamızdaki ülke sayısını 131’e çıkardık” dedi.

Vestel’den beyaz eşyada yüzde 13 büyüme

Turan Erdoğan, beyaz eşyada ise Vestel’in coğrafi konumu ve esnek üretim becerisi sayesinde Avrupa’ya daha kısa sürede ürün verebildiğini ve  başlıca pazarı olan Avrupa’da avantajlı konuma geldiğini belirtti.

No-Frost buzdolaplarında satışların yüzde 40 oranında arttığını belirten Erdoğan, ihracata ilişkin şu bilgileri verdi:“Orta Doğu ve Afrika’ya gerçekleştirdiğimiz ihracattaki artışa paralel olarak Avustralya, Yeni Zelanda ve Güneydoğu Asya (Endonezya, Malezya, Singapur, Vietnam, Hindistan, Tayland) bölgelerini yeni ihracat bölgesi hedef seçtik.

Diğer yandan portföyümüze yeni kattığımız müşterilerle uzun dönemli işbirlikleri yaparak pazarda büyüme planlarımızı sürdürüyoruz. Beyaz eşyada yeni ürün modelleri geliştirerek yeni A markaları bünyemize katarak ve yerel markalar satın alarak büyümeyi hedefliyoruz.”

Vestfrost ve Finlux’te de pazarlar ve hedefler büyüyor

İskandinavya’nın popüler ve saygın ev elektroniği markası Finlux’u 2006 yılında bünyesine katan Vestel, IFA’da Finlux markalı ürünleri de tüketicilerle buluşturuyor.

Turan Erdoğan, Vestel’in Finlux’le büyük atılımlar yapmaya devam ettiğini belirterek “Bu markayla satış yaptığımız ülke sayısı 2011’de 32’ye ulaştı. Finlux’le İsveç ve Finlandiya’da yüzde 13 pazar payına sahibiz. Ayrıca bu yıl Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde satışlara başladık” dedi.

2008’de Avrupa ve Rusya’nın en prestijli beyaz eşya markalarından Vestfrost’u satın alan Vestel, beyaz eşya standında Vestfrost markalı ürünlerin de tanıtımını yapıyor.

Erdoğan, Danimarka pazarında A sınıfı kategorisinde yer alan Vestfrost ile buzdolabı satışlarına 2009 yılında başladıklarını belirterek markanın İskandinavya’daki pazar payını iki katına çıkardıklarını söyledi. Erdoğan, bu sene Vestfrost markasıyla 7 ülkeye ihracat yapmaya başladıklarını ekledi.

Vestel, IFA’ya 600 modellik dev ürün yelpazesi ile katılıyor

Connected TV

Connected TV, Vestel’in fuardaki en önemli ürünlerinden biri.  Uzaktan kumanda üzerindeki özel internet tuşuyla internete bağlanma olanağı sağlayan bu LED TV son kullanıcıya istediği içeriği (müzik, video, film vb.) istediği zaman internet üzerinden izleme olasılığı sunuyor.

Her ülke için 100’ün üzerinde çeşitli internet uygulaması (eğlence, oyun, film, müzik, film, catch-up TV vb.) bulunan üründe DLNA özelliği de mevcut. Bu özellik ile farklı cihazların arasında içerik paylaşımı mümkün.

22” ve 46” Transparan TV

Transparan TV’nin 22” modeli1680 x 1050 oranında çözünürlüğe, şeffaf ekrana ve 500:1 kontrast oranına sahip. 46” modeli ise 1366x768 çözünürlükte ve 1000:1 kontrast oranı sunuyor.  HDMI ve USB desteğine sahip olan transparan LCD TV’ler mağazalarda reklam amaçlı kullanılabiliyor. TV ekranında ürünle ilgili bilgileri takip ederken ekranın arkasında gerçek ürünü görebilmek mümkün.

Ultra Super Slim LED TV

Cam üzerine entegre yeni TV teknolojisi sayesinde çerçeve genişliği 35 mm’den 25 mm’ye,  panel bölgesindeki TV kalınlığı 39.5 mm’den 13.5 mm’ye düşürülen yeni süper ince LED TV’ler de fuarda sergileniyor.

GlassON TV

Alışık olduğumuz plastik ön kapak kullanımı yerine tamamen cam ve metal çerçeve ile üretilen GlassON TV önünde herhangi bir çerçeve görünmüyor; camdan ekran ile sınırsız bir ekran hissi yaratılıyor. Bu sayede ürün daha ince ve zarif bir görünüm kazanıyor.

55” dijital resim çerçevesi

55” LED TV üzerine uygulanan özel çerçeve tasarımı, TV’yi şık bir resim çerçevesine çeviriyor.  TV’deki USB girişi sayesinde harici bellek içindeki görselleri /ünlü ressamların tablolarını slide show olarak izlemek mümkün. IFA fuarında 2 farklı çerçeve tasarımında Vincent Van Gogh koleksiyonu sergilenecek.

21:9 Cinema TV 

Yeni nesil internete bağlanabilen bu TV’ler, hem videoyu hem de online mecrayı aynı anda ekranda görmeyi sağlıyor.  Ayrıca evde sinema keyfi yaşamak ve Blu-Ray’dan film izlemek için de ideal bir televizyon.

İnteraktif Eğitim Ekranı (Akıllı Sınıf Tahtası)

Dokunmatik ve öğrencilerin kişisel bilgisayarları ile haberleşebilen interaktif eğitim ekranları da fuarın ilgi çeken ürünleri arasında.Beyaz eşyada tasarım ve tasarruf ön planda Vestel’in IFA’da sergilediği beyaz eşya ürünler özellikle enerji tasarrufu özellikleri ve tasarımları ile dikkat çekiyor. Vestel, fuarda şu ürünleri sergiliyor:

-    Yeni ankastre ve tam boy beyaz eşya (buzdolabı, fırın, ocak, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, klima, su ısıtıcısı)
-    Dört kapılı geniş buzdolabı, 70 cm’lik No-Frost kombi modelleri, bir tarafı soğutucu bir tarafı dondurucu olan entegre buzdolapları, desenli, taşlı ve cam kapılı buzdolapları
-    İndüksiyonlu yeni nesil tam boy fırın, piroliz özellikli fırınlar, ankastre fırınlar, domino ankastre ocaklar,
-    Ekolojik ürünler: Yüzde 50 enerji ve su tasarrufu sağlayan dünyanın en az su tüketimine sahip çamaşır makinesi; çabuk soğutan ve çok düşük enerji tüketimi olan A+++ enerji sınıfına sahip buzdolabı; pişirme sürecini yarıya indiren standart gazlı ocaklara oranla yüzde 50 daha fazla enerji tasarrufu sağlayan indüksiyonlu ankastre ocak, 9 litre su tüketimi olan sessiz bulaşık makinesi,
-    IF ve Red Dot gibi dünya çapındaki tasarım yarışmalarında en iyi tasarım ödülleri ile dönen çamaşır ve bulaşık makineleri.
-    45 cm bulaşık makinaları
-    LCD ve LED göstergeli çamaşır makinaları
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account