Yazın serinlemek kışın da ısınmak isteyenlerin ısıtma özellikli bir Bosch klima sahibi olması yeterli. Bosch klimalar, sahip olduğu eşsiz özellikler ve yenilikçi teknolojileri ile kışın ısınmak için de ideal. Hem çok kullanışlı hem de enerji tasarruflu Bosch klimalar ile kışın ısınmak bir keyif haline geliyor.

Editör
05.09.2011

“Yaşam için teknoloji” sloganıyla sadece bugünü değil, geleceğimizi de iyileştiren teknolojiler sunan Bosch Ev Aletleri, klimalarını, tüketici beklenti ve ihtiyaçlarına uygun olarak hayatı kolaylaştıran yenilikçi özellikler ile geliştiriyor. Bosch klimalar, özellikle yazın aşırı sıcaklar sebebiyle serinlemek için kullanılırken,  artık  kışın ısıtma aracı olarak da kullanılabiliyor.

Bosch klimanızla yazın serinleyin, kışın ısının

Klimaların dış üniteleri binaların dışında olduğu için özellikle çok soğuklarda ve eksi derecelerde klimanın donmadan çalışabilmesi büyük önem kazanıyor.

Diğer klimalar aynı koşullarda eksi 7 dereceye kadar çalışırken, özellikle, Bosch Inverter Teknolojisi’ne sahip modeller dış ortam sıcaklığı eksi 15 derecedeyken bile çalışabiliyor.

Inverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima kompresörünün çalışmasını düzenleyen özel bir sistem. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışıyor ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalarak, klimanın soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanıyor ve bu sayede enerji tasarrufu sağlanıyor.

Bosch klimalar ısıtma işlemini nasıl başarıyor?

Isınmak için Bosch klimayı, “heat” ısıtma konumuna almak yeterli. Bu konumda klima, elektrik enerjisini direkt olarak kullanmak yerine dış üniteden geçen gazı yoğuşturarak ve buharlaştırarak kullanıyor.

Dış üniteden geçen gaz, buharlaşarak dış ortamda bulunan ısıyı emiyor ve bakır gaz borusu yardımı ile iç üniteye basılıyor. Buharlaşan gaz, iç üniteye geldiğinde yoğuşarak (sıvı hale gelerek) dış ortamdan emmiş olduğu ısıyı fan ve evaporatör yardımı ile ısıtılması gereken ortama bırakarak işlemi gerçekleştiriyor.

Yoğunlaşmış sıvı olan gaz dış üniteye gelip işlemi devamlı tekrarlayarak ortama ısı verme işlemini yapıyor. Isıtma (heat) konumunu kullanıyorsanız, sıcaklığı 23°C - 28°C arasında ayarlamanız yeterli oluyor. Bu sayede hem ortamın aşırı ısınması engelleniyor hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

Bosch klimalar akıllı özelliklerle donatıldı

İngilizce bir kelime olan “heat-pump” Türkçe’de “ısı pompası” anlamına geliyor. Bu özellik sayesinde split klimalar ısıtma konumunda elektrik enerjisi kullanarak ısı elde edilmesi yerine, dış ortamda bulunan ısıyı emip iç ortama taşıyarak mekanı ısıtıyor. Böylece hem enerji sarfiyatı engellenmiş hem de ortamın ısınması sağlanmış oluyor.

“Heat-pump” özelliği sayesinde yalnızca iç ve dış ünite içinde bulunan fan motorları ve gazın dolaşımını sağlayan kompresör (motor) için elektrik harcanıyor.

Bosch klimalar enerjide cimri, ısıtmada cömert

Klima, evdeki en fazla elektrik tüketen cihazlardan biri. Fazla elektrik tüketimi doğaya zarar verirken, aile bütçesini de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle tüketiciler, evinde klima kullanmak istediğinde sessiz çalışan ve az elektrik harcayan model arıyor..

Inverter Teknolojisi’ne sahip olmayan bir klimada, ısıyı 25°C’ye ayarladığımızda, klima soğutmaya başlıyor ve bir süre sonra oda ısısı 25°C’nin altına düşer düşmez otomatik olarak kendisini kapıyor.

Oda ısısı 25°C’nin üzerine yükselince tekrar çalışmaya başlıyor. Böylece klima ayarlanan 25°C’nin altına düşüp, üstüne çıktıkça klima da sürekli olarak devreye girip, devreden çıkmaya devam ediyor. Bu da ciddi bir elektrik harcamasına sebebiyet veriyor.

Bosch Inverter klimalar, A Enerji sınıfından bile yüzde 35 daha tasarruflu

Doğa dostu R410A gazı kullanan ve bu sayede ozon tabakasına zarar vermeyen Inverter Teknolojisi, enerji tüketimini de bu teknolojiye sahip olmayan klimalara kıyasla yüzde 35 oranında azaltıyor.

Çünkü teknoloji, daha çok enerji harcanmasına neden olan kompresörün durup, tekrar çalışmasını tarihin tozlu sayfalarına kaldırıyor. Kompresörü ayarlanan dereceye ulaşınca çalışmasını minimuma indiren Inverter teknolojisi, küçük ısı değişikliklerinde az miktarda çalışıyor. Bu da, klimanın soğutma ve ısıtmadan ödün vermeden, enerjiyi tasarruflu kullanmasını sağlıyor.

Böylece sizin de, A enerji sınıfından yüzde 35 daha tasarruflu Bosch Inverter klimalar ile ısınırken elektrik faturanızı düşünmenize gerek kalmıyor.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account