Bursa Yıldırım'daki tarihi Çukur Mescid restore ediliyor.

Editör
05.09.2011

Cumhuriyetin ilk yıllarında satılan vakıf mescidlerinden olan merkez Yıldırım ilçesindeki i Çukur Mescid 70 yıl sonra aslına geri dönüyor.
 
Kurutuluş Caddesi yakınlarındaki 80 metrekare içerisindeki tarihi Çukur Mescid yeniden ibadethane oluyor. Mahallede kurulan Çukur Mescid Yaptırma Derneğine mülkiyeti mal sahipleri tarafından hibe edilen tarihi bina Oytaş İnşaat tarafından 200 bin TL civarındaki bir maliyetle yeniden ibadethane olacak. Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar marangoz ve demir atölyesi olarak kullanılan, ancak çatışının çökmesiyle sadece yan duvarları ayakta kalan Çukur Mescidin restorasyon projesi kurul tarafından onaylandı. Bayram sonrasında Oytaş İnşaatın restorasyon çalışmalarını başlatacağı mescidin 6 ay içinde ibadete açılması hedefleniyor.
 
Bilindiği gibi son 6 ayda satılan camilerden Doğan Beydeki Kefen Süzen Camisi TOKİ tarafından daire karşılığı, Reyhandaki zagnfigran mescidi valilik özel idaresi tarafından kamulaştırıldı. Restorasyonları vakıfların nezaretinde yaptırılacak.
 
Tavukçuoğlu mescidi sahipleri ile valilik plan tadilatından sonra masaya oturacak. Bursa'da halen 5 tane ev ve işyeri olarak kullanılan kamulaştırılıp restore edilmesi gereken mescid bulunuyor.

Kaynak: www.emlakhaberleri.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account