Adapazarı Hendek 2. OSB’de yapımı süren makine fabrikası için 10 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren Doka, gelecek yıl kapasitesinde üç kat artış hedefliyor.

Editör
05.09.2011

 

Doka’nın çelik konstrüksiyon ve ağır sanayi makineleri imalatı yapmak üzere 1983 yılında İstanbul'da kurulduğunu aktaran Doka Genel Müdürü Veysel Doğan, İstanbul Dudullu'daki merkez ofisi ve Sancaktepe'deki üretim tesisi ile faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti.  Ağırlıklı olarak çimento, maden ve inşaat sanayine yönelik ağır sanayi makineleri üretimi yaptıklarını dile getiren Doğan,  kapasite artışı amacı ile yatırımına 2008 yılında başladıkları Adapazarı Hendek 2. OSB’deki makine fabrikasındaki çalışmaları 2010’da hızlandırdıklarını aktardı. 

Tesisin 2012 yılı içinde üretime geçmesini hedeflediklerini kaydeden Doğan, “15 bin metrekare büyüklüğünde olacak yeni makine fabrikasında yaklaşık 150 kişilik yeni bir istihdam planlıyoruz. Yeni tesis için şimdiye kadar 10 milyon dolarlık inşaat yatırımı yaptık. Adapazarı makine fabrikamız için yeni üretim makinelerinin satın alınmasına başlandı. Bu makinelerin yaklaşık yarısı iç pazardan tedarik edilecek. Yeni fabrikamız ile üretim kapasitemiz üç kat artmış olacak” diye konuştu.

Ürettikleri makine ve hizmetlerin yaklaşık yüzde 40’ını başta Avrupa ve ABD olmak üzere tüm dünya ülkelerine ihraç ettiklerini söyleyen Doğan, ana girdilerinin yaklaşık yüzde 30’unu Avrupa Birliği ve ABD’den ithal ettiklerini kaydetti. Krizin etkisiyle 2010 yılında hedefledikleri satış ve üretim rakamlarının altında kaldıklarını belirten Doğan, 2011 yılında 2010’un olumsuz etkilerinin giderilmesini hedeflediklerine değindi.  Doğan, “Şu ana kadar bu konuda başarı sağladık. Kriz öncesi satış ve üretim rakamları yakalandı. İhracatta yüzde 50 oranını aştık. Ayrıca firma olarak yakın zamanda üretimine başlayacağımız rüzgar enerjisine yönelik ürünlerin de hazırlığı içindeyiz” bilgisini verdi.

“Deprem izolatörlerinin üretimine başlamayı planlıyoruz”

Türkiye’de yaşanan 1999 depremi sonrasında Amerikan Earthquake Protection System Inc. firması ile işbirliği anlaşması imzalanarak depreme dayanıklı yapılar için en son teknolojik ürün olan deprem izolatörlerinin ithalatına başladıklarını dile getiren Veysel Doğan, deprem izolatörü montajı ve uygulaması için özel bir ekip yetiştirerek, birçok başarılı proje gerçekleştirdiklerini söyledi. Doka’nın endüstri deprem izolatörü uygulaması konusunda referans sayısı ve bilgi birikimi konusunda önemli bir konuma geldiğine dikkat çeken Doğan, “Deprem izolatörlerinin yerli üretimi konusunda işbirliği yaptığımız Amerikan EPS firması ile çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda gelecek talebe göre yerli üretimi başlatmayı düşünüyoruz. Yaklaşık 3-4 milyon dolarlık bir yatırım yapabiliriz” dedi.

Deprem izolatörünün yapıların depremin yıkıcı etkilerinden izole edilmesini ve büyük depremlerde dahi yapının hasar görmemesini temin ettiğini açıklayan Doğan, şu ana kadar  hastane, havaalanı binası, viyadük projesi, stadyum, otel gibi birçok  alanda deprem izolatörü uygulaması yaptıklarını kaydetti. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı ve İSMEP projesi bünyesindeki yeni hastane projelerinde deprem izolatörü uygulama kararını çok doğru bulduklarını aktaran Doğan, daha çok kamu projelerinde uygulanan deprem izolasyonunun kullanım alanının artırılması gerektiğini savundu.

Kaynak : Kobiden

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account