2012 yılında uygulanacak olan lisans alma, yıllık lisans, lisans yenileme, lisans tadili ve lisans sureti çıkartma bedelleri belirlendi.

Yazar:Editor
05.09.2011

Elektrik Piyasasında 2012 yılında uygulanacak olan lisans alma, yıllık lisans, lisans yenileme, lisans tadili ve lisans sureti çıkartma bedelleri belirlendi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun (EPDK) 18 Ağustos 2011 tarihli toplantısında aldığı karar, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, üretim faaliyeti için lisans alacak bir girişimci kurulu gücüne göre artan miktarda olmak üzere 5 bin lira ile 250 bin lira arasında değişen miktarlarda ücret ödeyecek.

Yıllık lisans bedeli, üretilen her kilovatsaat başına 0,003 kuruş, lisans yenileme bedeli ise lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar olacak. Lisans sureti çıkartma bedeli ise bin lira olarak belirlendi.

İletim faaliyeti

Karar uyarınca iletim faaliyeti yapacak şirketler de yıllık lisans bedeli olarak iletimi yapılan kilovatsaat başına 0,003 kuruş ödeyecek. Yıllık lisans tadili 5 bin lira, lisans sureti çıkartma bin lira olacak.

Dağıtım lisansı ücretleri de dağıtımı yapılacak elektriğin miktarına göre 25 bin lira ile 750 bin lira arasında değişecek. Dağıtım faaliyetlerinde yıllık lisans bedeli, dağıtımı yapılan kilovatsaat başına 0,003 kuruş, lisans yenileme bedeli, lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar, lisans sureti çıkartma bedeli de bin lira olarak belirlendi.

Toptan satış faaliyetlerinde lisans alma bedeli özel sektör toptan satış şirketleri için 275 bin lira, yıllık lisans bedeli, toptan satışı yapılan kilovatsaat başına 0,003 kuruş, lisans yenileme bedeli, lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar, lisans tadili 5 bin lira, lisans sureti çıkartma bedeli ise bin lira olacak.

Perakende satış lisans bedeli ise özel sektör perakende satış şirketleri için 200 bin lira, perakende satış lisansı başvurusunda bulunan dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler için dağıtım faaliyeti lisans alma bedelinin yüzde 10'u kadar; yıllık lisans bedeli, perakende satışı yapılan kilovatsaat başına 0,003 kuruş, lisans yenileme bedeli, lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar, lisans tadili 5 bin lira, lisans sureti çıkartma bedeli ise bin lira olarak belirlendi.

Organize Sanayi Bölgeleri için de 2012 yılında uygulanacak olan lisans alma, yıllık lisans, lisans yenileme, lisans tadili ve lisans sureti çıkartma bedelleri belirlendi.

Organize Sanayi Bölgelerinde üretim faaliyeti için lisans alma bedeli, kurulu güce göre 5 bin lira ile 250 bin lira arasında değişecek. OSB'lerde yıllık lisans bedeli, üretimi yapılan kilovatsaat başına 0,003 kuruş, lisans yenileme bedeli, lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar, lisans sureti çıkartma bedeli de bin lira olacak.

Organize Sanayi Bölgelerinde dağıtım faaliyeti lisans alma bedeli ise 25 bin lira ile 750 bin lira arasında değişecek.Dağıtım faaliyetlerinde lisans yenileme bedeli, lisans alma bedelinin yüzde 50'si kadar, lisans tadili bedeli 5 bin lira, lisans sureti çıkartma da bin lira olarak belirlendi.
 

KAYNAK:Dünya Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account