WILO’NUN “POMPA TEKNOLOJİLERİ EÐİTİM MERKEZİ” İLE BİLGİ DAHA DA YAKIN

Editör
25.08.2011

Sektörün Avrupa’daki ilk LEED Altın Sertifikalı yeşil binasında faaliyet gösteren WILO Pompa Sistemleri A.Ş., eğitim çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor.

“Her şeyin başı eğitim” vizyonu ile hareket eden ve Türkiye’de faaliyete başladığı günden bu yana pek çok eğitim seminerine imza atan WILO, yeni tesisinde yer alan “Pompa Teknolojileri Eğitim Merkezi” ile teorik bilgiyi pratikle buluşturuyor.   

Sektörde eğitime çok önem veren firmaların başında gelen ve kendi çalışanlarının yanı sıra yetkili bayi ve servis personeli, iş ortakları, sektör profesyonelleri ve mühendislik öğrencilerine yönelik eğitimleri ile dikkat çeken WILO, yeni dönemde uygulamalı eğitimleri ile çıtayı daha da yukarı taşıyor.

Tuzla-Orhanlı’da faaliyete geçen yeni tesisinde “Pompa Teknolojileri Eğitim Merkezi”ni hayata geçiren WILO, bina teknolojileri, endüstri ve altyapı projelerinde kullanılan pompa sistemlerinin çalışma prensiplerini uygulamalı eğitimlerle aktaracak.

Yeni Eğitim Merkezi’nde sirkülasyon pompaları, endüstriyel hidrofor grupları, domestik hidroforlar, dalgıç pompa ve mikserler, foseptik tahliye cihazları ve kontrol panoları gibi birçok ürün çalışır halde görülebilecek ve katılımcılar teorik olarak edindikleri teknik bilgileri çalışan pompalar üzerinde pekiştirme imkanına da sahip olacak.

Dalgıç pompa ve mikserler için camekanlı su tanklarının yer aldığı eğitim merkezinde, bu tanklar sayesinde atıksu dalgıç pompası, derin kuyu dalgıç pompası, dalgıç mikser ve foseptik tahliye cihazları gibi altyapı uygulamalarında kullanılan pompa ve ekipmanların montaj şekillerini ve çalışma prensiplerini gözlemlemek mümkün.

Bunun yanında eğitim merkezinde ısıtma ve soğutma uygulamalarında kullanılan sirkülasyon pompalarının simule edildiği büyük bir kollektör üzerinde, enerji tasarruflu, ikiz, eş eksenli (inline) pompalar gibi çeşitli ürünlerdeki basınç, fark basınç, debi, enerji değerleri gibi parametreler de incelenebiliyor.

Eğitim merkezinde hidrofor sistemi uygulamaları, endüstriyel ve domestik tip olarak iki ayrı bölümde yer alıyor. Özellikle tek ya da 2 katlı konutlarda kullanılan domestik tip hidroforlar bir banyo simulasyonu ile gösteriliyor.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan hidrofor sistemleri ise paralel bağlı hidrofor grupları ile simule edilmiş. Hidrofor sistemlerinde kullanılan enerji tasarruflu, ıslak rotorlu, yatay ve dikey çok kademeli gibi farklı pompa türlerini çalışırken görme imkanı sağlanırken;hidrofor sistemlerinin çalışma presipleri, basınç-debi ilişkisi, kontrol panolarının çalışma mantığı gibi teknik bilgiler de uygulamalı olarak aktarılıyor.

Teorik eğitim ile birlikte verilecek uygulamalı eğitimlerin daha verimli olacağının tartışılmaz olduğunun altını çizen WILO Pompa Sistemleri A.Ş. Eğitim Koordinatörü Gökhan Uzuner, “Pompa Teknolojileri Eğitim Merkezi” sayesinde ürünleri çalışırken görmenin çalışma prensiplerini anlamak açısından çok faydalı olacağına inandığını ifade ediyor.

Gökhan Uzuner sözlerine şöyle devam ediyor: “Sektörümüzde katılımcılara genellikle teorik olarak ürün eğrileri ile teknik özelliklerinin yer aldığı dokümanlar kullanılarak eğitim verilmiştir.

Özellikle teknik konularda verilen bilgilerin iyi anlaşılabilmesi için mühendislik eğitimlerinin olmazsa olmazı kabul edilen görerek, dokunarak ve bizzat uygulayarak öğrenmek, öğrenme sürecini hem kısaltır hem de edinlinen bilgileri sağlam bir tabana oturtur.

Örneğin bir hidrofor grubunun çalıştığı bir eğitim setinde musluğu açarak manometre ve debimetre üzerinden parametreleri izlemek, genleşme tankının pompa şalt sayısına olan etkisini görmek, aynı büyüklükteki bir frekans konvertörlü pompa ile sabit devirli pompa arasındaki enerji tasarrufunu enerji analizörü üzerinden izlemek, bir camekanlı tank içerisinde dalgıç mikserin itkisini gözlemlemek veya bir atıksu pompasının montaj şekillerini görmek, teorik olarak alınan eğitimlerdeki bilgilerden daha anlaşılır ve kalıcı olmaktadır.

Bu nedenle “Pompa Teknolojileri Eğitim Merkezi”ni dikkatle ve önemle dizayn ettik. Sektörümüzde lider firmalardan biri olarak eğitim alanında da öncü olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.”
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account