Mall of İstanbul'da dairelerin yüzde 78'ini satan, Ali Sami Yen projesine de kasım ayında başlayacaklarını belirten Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, '2011 yılını yatırım yılı ilan ettik ve 2014'e kadar 1 milyar TL civarında yatırım öngörüyoruz'' dedi.

Editör
25.08.2011

 

TORUNLAR GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2011 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini belirterek 2014'e kadar 1 milyar lira civarında yatırım öngördüklerini belirtti. Torunlar GYO'nun 2011 yılı yarıyıl değerlendirme sonuçları, Aziz Torun, Torunlar GYO Üst Finansal Yöneticisi (CFO) İsmail Kazanç'ın katıldığı basın  toplantısıyla açıklandı. Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, '2011 yılını yatırım yılı ilan ettik ve 2014'e kadar 1 milyar TL civarında yatırım öngörüyoruz'' dedi. Torun, yılın ilk 6 ayında bu yatırımlara hızla başlayarak sürdürdüklerini söyledi.
 
ALİ SAMİ YEN'E KAZMA KASIMDA 
 En önemli projelerinin Mall of İstanbul olduğunu belirten Torun, bu projenin inşaatı ile satışlarının başladığını, dairelerin yüzde 78'ini, ofislerin de yüzde 30'unu sattıklarını açıkladı. Torun, diğer bir önemli projeleri Ali Sami Yen'de imarla ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını belirterek, 'Ruhsat işlemleri devam ediyor. Kasım ayında bu projeye başlayacağız'' dedi.
 
Satış geliri %66.8 arttı
TORUNLAR GYO, 2011'in ilk yarısını 3,38 milyar TL portföy değeri ile kapattı. Şirketin 30 Haziran 2011 tarihi itibarıyla piyasa değeri 1,4 milyar TL oldu. Satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 66,8 oranında artırarak yılın ilk yarısında 83 milyon 142 bin TL satış geliri elde eden Torunlar GYO'nun 2011 yılının ilk yarısında vergi, amortisman ve faiz öncesi karı da (VAFÖK/EBITDA) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,3'lük artışla 44 milyon 594 bin TL olarak gerçekleşti. Şirket, kira gelirlerini yüzde 110,8'lik artışla 51 milyon 519 bin TL, konut gelirlerini ise yüzde 11,5'lik artış ile 23 milyon 710 bin TL olarak açıkladı. 2011 sonunda 100 milyon TL olarak tahmin edilen faaliyet karının, inşası devam eden projelerin 2014 yılında tamamlanmasıyla birlikte 545 milyon TL seviyesine ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.
 
Hisseleri geri alacağız
Borsa'da GYO hisselerinde yüzde 50'lere varan düşüşlerin kendilerini rahatsız ettiğini, şirket hisselerini geri alma konusunda 12 Eylül'de olağanüstü genel kurul kararı alınacağını belirten Torun, ''Uygulama yüzde kaç ya da hangi fiyat aralığından alacağımız, süreç içinde gerçekleşecek. Bir bir oran vermek mümkün değil'' dedi.
 
Türkiye güvenli liman
BORSANIN düşmesi, dövizin yükselmesi ve durgunluktan dolayı endişe duyduklarını belirten Torun, şöyle devam etti: 'Son dönemde bizim dışımızda yaşanan krizin de bedelini ödemek istemiyoruz. Krizi nasıl yarara dönüştürürüz bunu planlamalıyız. Borsada GYO hisseleriyle ilgili önemli düşüşler yaşanıyor. Ama ben gayrimenkulün daima kazanan ve hiçbir zaman değer yitirmeyen bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en hızlı büyümesini göstermiş, global krizleri yarara çevirecek imkan ve fırsatlarımız var. Para atıl durmaz. Gideceği güvenli liman arayacaksa, Türkiye çok önemli limanlardan biri. Bizim de buna hazırlıklı olmamız lazım.''

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account