2022 Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak olan Katar turizm yatırımları için 25 milyar dolar yatırım planlıyor.

Editör
24.08.2011

 

Körfez ülkelerinden doğalgaz zengini Katar, 2022 yılına kadar turizm altyapı geliştirme projelerine 20 - 25 milyar Dolar arasında yatırım yapacak. 2022'de Dünya Kupası ev sahipliğine hazırlanan ve kişi başına düşen milli gelirde dünyada ilk sırada yer alan Katar, doğalgazdan elde ettiği gelirleri dev altyapı projelerine yatırmaya devam ediyor.

Katar Turizm Otoritesi Başkanı Ahmed Abdullah El Nueymi, bu miktarın büyük çoğunluğunun otel projelerine ve ardından park ve eğlence mekanlarına harcanacağını söyledi. El Nueymi, ülkede halen 10 bin otel odasının bulunduğunu, bu yıl 5 bin 500 oda ekleneceğini ve 2013'e kadar sayının 30 bine ulaşacağını ifade etti. 2022 yılına kadar da her yıl 5 bin yeni oda hizmete girecek. El Nueymi ayrıca Dört Yıldız markalar dahil olmak üzere Four Season, Nikki gibi büyük markaların Katar piyasasına gireceğini ve dünyadaki her markanın Katar'da yer alacağını belirtti. Ülkede planlanan diğer otel projeleri arasında, içerisinde altı otelin bulunduğu 2 milyar dolarlık City Centre kompleksi ve Doha'daki 5. 5 milyar dolarlık derin deniz limanına inşa edilecek 2-3 gemi kapasiteli yeni gemi limanı sayılıyor.

Kaynaklara göre hükümet, 2016'ya kadar olan bütçenin yüzde 40'ını altyapı projelerine ayırdı. Dev projeler arasında halen inşaatı devam eden 11 milyar dolarlık yeni uluslararası havaalanı da bulunuyor. Bazı çevrelerin 'aşırı arz' endişelerine cevap veren El Nueymi, 2022'den sonraki ekstra otel kapasitesinin de kullanılabileceğini vurguladı. Yetkili, o zamana kadar havaalanının tam kapasiteye ulaşıp 50 milyon yolcuya hizmet verileceğini hatırlattı. Otorite başkanı, havaalanı kapasitesinin sadece yüzde 5'ini şehre çekmeyi başarabilseler dahi bunun 2. 5 milyon kişiye denk geleceğini ve ekonomi açısından önemli bir rakam olduğunu kaydetti. El Nueymi ayrıca ülkeye 50 dolarlık odalar için gelen, tüm gün sahilde yatan, etrafta şort ve sırt çantalarıyla dolaşan turist istemediklerini, son beş yıldır üst seviyede oteller inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak : emlakhaberleri.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account