Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hattın ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar kesimi ihalesinin yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. Projeyle Ankara- İzmir tren yolculuğu 13 saatten 3.5 saate inecek.

Editör
24.08.2011

 

Hükümetin İzmir için gerçekleştireceği 35 proje arasında yer alan İzmir-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde ilk adım atılıyor. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hattının ilk etabı olan Ankara-Afyonkarahisar kesiminin ihalesinin yıl sonuna kadar yapılacağını açıkladı. İhale ile İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Treni Projesi de fiilen başlamış olacak. Projenin tamamlanması ile Ankara ile İzmir arasındaki tren yolculuğu 13 saatten 3.5 saate inecek. 
 
İZMİR DE BEKLİYOR
Proje ile ilgili olarak bilgi veren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi'nde Ulaştırma Bakanları Binali Yıldırım'ın da belirttiği gibi Ankara-Afyon ayağının proje ihalesine Eylül ayında çıkmayı planladıklarını söyledi. Afyon'da hızlı trenin nerede duracağının, nereden geçeceğinin belirlendiğini anlatan Karaman, şöyle konuştu: "Afyon-İzmir bölümünün İzmir tarafında ise, trenlerin nerede noktalanacağı, nereye kadar gideceği ile ilgili proje çalışmaları devam ediyor. Temennimiz hızlı tren hattının banliyö hattı ile birleşmesi. Otogar son durak olursa, bu hatla bağlantı kuramıyoruz. Hızlı tren için bir hat Manisa'dan gelirken, Kemalpaşa'dan da kestirme bir hat yapılacak. Dolayısıyla hızlı tren için en iyi organizasyonu yapmayı hedefliyoruz. Hedefimiz bu sene içerisinde İzmir kısmında da ihaleye çıkmak. Proje tamamlanırsa bu yıl ihale yapmak istiyoruz. Karayolları, belediye ile görüşmelerimiz var. Alsancak Garı olursa burada ne gibi bir düzenleme yapacağımıza karar vereceğiz."
 
YILDA 6 MİLYON YOLCU
Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı, Afyonkarahisar üzerinden İzmir'e ulaşacak. Projeyle başkentten İzmir'e 3.5 saatte ulaşılabilecek. Proje, Ankara-İzmir arasındaki 824 kilometrelik mesafeyi ve trenle 14 saati bulan seyahat süresini kısaltmayı hedefliyor. Çalışmalar tamamlandığında iki il arasındaki mesafe 200 kilometre düşmüş olacak. 
Manisa üzerinden İzmir'e ulaşılması durumunda 663, Kemalpaşa üzerinden hat döşenmesi halinde ise 624 kilometre uzunluğa sahip olacak Ankara-İzmir YHT hattı, çift hatlı ve en az 250 kilometre hıza uygun olarak yapılacak. Proje kapsamında 13 tünel, 13 viyadük, 189 köprü bulunacak. TCDD Genel Müdürlüğü'nün 2015 yılında hizmete sunmayı planladığı Ankara-Afyonkarahisar-İzmir YHT hattında 6 milyona yakın yolcu taşınması öngörülüyor.
 
DEV PROJE NELER GETİRECEK
İzmir-Ankara arası 13 saatten 3.5 saate inecek.
Tahmini proje yatırım tutarı: 3.5 milyar TL
Yaklaşık proje süresi: 48 ay
Proje süresince istihdam: 4.000 kişi
Proje sonrası istihdam: 1.000 kişi
Ekonomiye toplam katkısı: 700 milyon TL / yıl
 
Kaynak: Yeni Asır

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account