Türkmenistan’da Türk şirketlerinin inşa ettiği 15’in üzerindeki proje, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından etkinliklerle hizmete açıldı

Editör
24.08.2011

Başkent Aşkabat’a 220 kilometre uzaklıktaki Serdar ve 290 kilometre uzaklıktaki Bereket kentlerinde Türk şirketlerinin tamamladığı 15’in üzerindeki toplam 150 milyon dolarlık projeler törenle hizmete açıldı.

Sabahın erken saatlerinde Serdar kentine gelen Türkmen lider Berdimuhamedov, ilk olarak Çakır İnşaat tarafından 26,5 milyon dolara kurulan Belediye Başkanlığı binası, Kültür Merkezi ve Sanat Okulunun açılışını gerçekleştirdi. Berdimuhamedov binaları gezerek yetkililerden de bilgi aldı.Gurbangulı Berdimuhamedov daha sonra Net Yapı İnşaat Şirketi tarafından 14 milyon dolara inşa edilen 400 metre uzunluğundaki köprünün açılışını yaparak incelemelerde bulundu.

Ardından Türk şirketleri TEMA Mühendislik tarafından okul binasının vekreşin, Linkway şirketinin  halı fabrikasının, Mimar Yapı Yapı Şirketince inşa edilen lüks konutların açılışını yapan Berdimuhamedov, buraya 70 kilometre uzaklıktaki Bereket kentine geçti. Bereket kentinde de Türk şirketlerinden HSY İnşaat tarafından inşa edilen Belediye Başkanlığı binası ve okul açılışını yapan Berdimuhamedov, daha sonra Engin Group tarafından yaklaşık 13 milyon dolara kurulan konfeksiyon fabrikasının açılış törenine katıldı. Sözkonusu fabrikanın 150 kişiye istihdam sağlayacağı belirtildi. Etkinlikler kapsamında diğer inşaat şirketleri tarafından inşa edilen tesislerin de açılışları yapıldı.

Kaynak:AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account