Datça arasındaki dağın delinerek 10 saatlik yolu 10 dakikaya indirecek projenin Yeni Asır'ın manşetinde yer alması, yerel yöneticiler ve iş dünyasında heyecan yarattı. Taraflar, tünel yerine kanaldan yana tavır koydu

Editör
23.08.2011

 

Muğla İl Genel Meclisi Üyesi Dursun Kaplan'ın, Marmaris-Datça arasındaki Balıkaşıran mevkiinde yapılacak bir tünelle, Akdeniz ile Ege'nin birleştirilebileceğine dair projeyi açıklaması, bölgede heyecanla karşılandı. Denizden 10 saat süren mesafenin 10 dakikaya ineceğini belirten Kaplan'ın, bu önerisi bölgedeki yerel yöneticiler, denizcilik sektörü temsilcileri ve iş dünyasında heyecan yarattı. Yöneticiler, projenin ayrıntılarının tartışılıp en iyisinin yapılmasını istedi. Tünel yerine kanal yapılmasının daha yararlı olacağını savunan taraflar, bölgenin bu projeyle kalkınacağını savundu. 

 

ÖNEMLİ AVANTAJ

Yarımadanın en dar yeri Balıkaşıran'a 400 metrelik tünel yapılması halinde Hisarönü ve Gökova körfezlerinin birbirine bağlanacağını, bunun hem ülkeye hem bölgeye hem de denizcilere önemli avantaj sağlayacağını savunan Dursun Kaplan'ın bu öneriyi Başbakanlığa sunulacağını ifade ettiği açıklamasının Yeni Asır'ın manşetinde yer alması üzerine farklı görüşler ortaya atıldı. 

 

"BENİM HAYALİM"

Ören Belediye Başkanı Kazım Turan, projenin kanal olarak hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Projeyi 10 yıl önce kendisinin gündeme getirdiğini ifade eden Turan, "10 yıldır Marmaris, Bodrum ve Datça'daki yetkililerle yaptığım ikili görüşmelerde projeyi gündeme getirmiştim. Marmaris, Datça, Ören, Bodrum ve ülkeye önemli bir proje olduğunu anlatıyorduk. Yeni Asır'ın konuyu gündeme taşıması iyi oldu" dedi. Turan, "Marmaris'teki yat turizmcileri Gökova Körfezi'nde de mavi tur yapmak istiyor. Ancak Datça Knidos burnunu geçmek zaman, yakıt ve olumsuz deniz şartları sebebiyle zor. Kaptan Custo'nun, 'Dünya'da cenneti arıyorsanız; Gökova' sözünün de anlattığı gibi, bu cennetten faydalanamıyoruz" diye konuştu. 

 

'GÖKOVA'YI UÇURUR'

Her iki güzelliği kaynaştıracak ve mavi turu bir haftadan iki haftaya çıkaracak bu projenin hemen hayata geçirilmesini isteyen Turan, şöyle devam etti: "Bu önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek olan Gökova Ören yat limanı açısından da önemli. Her şeyden önce Gökova Körfezi'nde marina olmaması sebebiyle Yunan adalarına giden yatlar, bu proje ve marina sayesinde geri dönecek. Hisarönü ve Gökova körfezini birbirine bağlayacak olan proje 'tünel' değil, kanal olarak hayata geçirilmeli. Bu konu üzerinde maliyet ve zaman faktörü de göz önüne alınmalı. Proje Gökova'yı uçurur. Biz Ören olarak her türlü desteğe hazırız."

 

BAKANLIKTA VAR

Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Muğla eski Valisi Lale Aytaman döneminde bu projenin gündeme geldiğini belirterek, "Bakanlıkta proje keşif çalışması mevcut. Yeni projeye gerek yok" dedi. Çalca, "Proje ekonomik açıdan fayda sağlar. Balıkçılar, ticaret gemileri ve mavi turlar projenin hayata geçmesinin ardından bölgeye önemli katkı sağlayacak. Ayrıca kısa yolun tercih edilmesi milli servet kaybını da önleyecek. Gökova yat turizminin merkezi haline gelecek" dedi. Datça'nın projenin hayata geçmesiyle cazibesini yitirmeyeceğine de dikkati çeken Çalca, "Aytaman döneminde bu proje gündeme geldi. Bayındırlık Bakanlığı Etüt Daire Başkanlığı'nda projenin keşif çalışması mevcut. Yeni projeye ihtiyaç yok" dedi. 

Marmaris Deniz Ticaret Odası Başkanı Hasan Mengi, projenin bölgeyi zenginleştireceğini belirtti. Mengi, "Proje mavi tur açısından önemli. Ören'e yapılacak marina ve bu proje bölgeyi zenginleştirir. Ülkemize de faydalı olacağına inandığımız projeyi destekliyoruz. Proje, doğal şartlar da göz önünde bulundurularak gözden geçirilmeli" diye konuştu.

 

"KATKI SAÐLAR"

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş, projenin deniz turizmine hareket getireceğini ifade etti. Projeyi desteklediklerini belirten Karakuş, "Ticaret gemileri açısından fazla katkısı olacağını düşünmüyorum. Ancak yat turizmi açısından önemli katkı sağlayacağı görüşündeyim. Projeyi destekliyoruz" dedi.

 

VEKİLLERİN GÖRÜŞÜ

Yüksel Özden: Projeyi iyice inceleyeceğim

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Yüksel Özden: "AK Parti hayalleri gerçek yapan bir parti. Ülke genelinde 'hayal' denilen birçok projeyi gerçek yaptık. Tabii ki bölge ve ülkemize katkı sağlayacak projelerin yanındayız. Bu projeyi iyice inceleyeceğim. Ancak projenin gerçekleşmesinden önce sosyal, çevresel ve ekonomik boyutunun iyi irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum."

Nurettin Demir: Datça bölgesi yalnızlaştırılır

CHP Muğla Milletvekili Prof. Nurettin Demir: "Bölgeye katkı sağlayacak her türlü projenin yanındayız. Projenin rantabl olup olmadığı, ekonomik boyutu, sağlayacağı katkılar iyi araştırılmalı. Datça zaten bu zamana kadar gözardı edilmiş bir ilçe. Uzak olduğu için mi yoksa siyasi tercihi için mi bilmiyorum. Datça'yı Anadolu'dan koparmak doğru değil. Bu konuya özen gösterilmeli." 

 

"Anakaradan ayrılmak istemiyoruz"

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan, Datça halkı olarak anakaradan ayrılmak istemediklerini söyledi. Datça'nın yıllardır kıyıda köşede kalarak kamu hizmetlerinden faydalanamadığını belirten Tokcan, "Kamu hizmetinden yeterince faydalanamıyoruz. Bu projeyi Datça için by-pass edilmek olarak görüyoruz. Bugün Datça'da askerlik şubesi yok, SGK yok, liman yok. Havalimanına en uzak ilçeyiz. Bunun burukluğu içerisindeyiz. Şimdi de kanal projesi çıkarmışlar. Bize fayda sağlamaz. Hayal gücünden başka bir şey değil. Beni heyecanlandırmıyor. Devlet bir şey yapacaksa, önce eksiklerimizi gidersin. Bizi kanalla bile olsa anakaradan ayırmasın" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Asır

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account