Türkiye'nin Rusya ile ticaret açığını kapatmak için dev bir adım atıldı. Başkent Moskova'da 700 milyon euroya kurulacak serbest ticaret bölgesindeki komplekste Türk ürünleri gümrüksüz satılacak

Editör
23.08.2011

 

Türkiye ve Rusya arasındaki ticareti artıracak, açığımızı ise kapatacak dev bir adım atılıyor. Enerji ithalatından dolayı Türkiye'nin en fazla açık verdiği ticaret ortağı ülke olan Rusya'ya 700 milyon euroluk dev kompleks inşa edilecek. Moskova'da 17 hektarlık alana kurulacak serbest ticaret bölgesinde Türk ürünleri gümrüksüz satılacak. Projeyi Moskova merkezli Aran Holding üstlenecek. Proje alanını 2005 yılında 49 yıllığına kiralandığını söyleyen Aran Holding Başkanı Ali Nagi Aranlı, "Toplam 40 hektarlık alanın 17 hektarını bu kompleks oluşturacak. Türk mallarının gümrüksüz satış yapacağı bu kompleks 5 binadan oluşacak" diye konuştu. 

4 BİN MAÐAZA 

Yaklaşık 2 yıldır gündemde olan gümrüksüz ticaret merkezi için seçilen yer Başk e n t Moskova'daki Şermetyevo Havaalanı'nın 1 kilometre uzaklığındaki bölge. Aranlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nagi Aranlı, "Komplekste metrekaresi 50 ile 100 metrekare arasında değişen 4 bin mağaza yer alacak. Bu mağazaların tamamı Türk şirketlerine verilecek ve böylece ürünlerinin gümrüksüz olarak Rusya pazarına girmesi sağlanacak" dedi. Eylül ayının ortasında temeli atılacak proje iki ülke arasındaki ticaret açığında Türkiye tarafına ilaç etkisi yaratacak. Projeyi Türkiye'nin de taraf olduğu Uluslararası Karadeniz ve Hazar İşbirliği Vakfı (BSCSF) ile birlikte gerçekleştireceklerini belirten Aranlı, tesisin Rusya'da bulunan en büyük ticaret kompleksi unvanını eline alacağını belirtti. 

Solaryum hizmeti bile var

DEV komplekste restoranlar, sinema salonları, çocuk eğlence merkezleri, eczaneler ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek eğlence alanları da bulunuyor. Solaryum hizmeti, 15 bin metrekarelik süpermarket, sinema bowling salonunun yer alacağı tesiste 4 adet fuar merkezi yapılacak. 

4 bin dairelik Türk Köyü

Komplekste bir Türk Köyü'nün de olacağını belirten Aranlı, "Türk Köyü, ofis-ev tarzı bir kompleks. 50-60 metrekarelik dairelerden oluşacak.Toplam 4 bin dairenin yer alacak. Dairelerde çalışma ofislerinin yanında dinlenme bölümleri de yer alacak" dedi. 

Kaynak : Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account