BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN KENTE KAZANDIRILAN STADYUM MEYDANINDA ZEMİN KAPLAMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANMA AŞAMASINA GELDİ.

Editör
19.08.2011

 Bursa’yı gelişmiş tüm dünya şehirlerinde olduğu gibi meydanlarıyla anılan bir kent haline getirmek amacıyla kentin her köşesine büyük meydanlar kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Stadyum Meydanı gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, artan nüfusa paralel olarak yaşanan yapılaşma yoğunluğunda halkın daha rahat nefes alacağı alanlar üretme yolundaki çalışmalarına hız verdi.

Her semte küçük ölçekte çok sayıda park ve yeşil alan kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Kayhan Meydanı, Emirsultan Meydanı, Güzelyalı ve Gemlik Meydanı ile Stadyum Meydanı gibi prestij projelerle kente vizyon kazandırmayı hedefliyor.

Bu hedef doğrultusunda İl Özel İdare’den alınan toplam 6 bin 200 metrekare alanlı eski SGK binalarını yıkarak Tophane yamaçlarının önünü açan Büyükşehir Belediyesi, bölgede uygulanacak meydan projesine hız verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, zemin kaplama çalışmalarının sona geldiği Stadyum Meydanı’nda incelemelerde bulundu.

Sanatsal yapılar değer katacak

Bursa’da meydan veya park olarak düzenlenecek boş alan bulmanın neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Başkan Altepe, bu nedenle belirli bölgelerde mevcut binaları kamulaştırarak bu tür projeleri kente kazandırdıklarını kaydetti.

Kayhan’daki eski Tekel binası ile Altıparmak’taki SGK binalarının kaldırılmasında tek parti iktidarının avantajlarını çok iyi kullandıklarını dile getiren Başkan Altepe,“Burada çirkin bir beton yığını görüntüsündeki binaları kaldırdık ve Bursa’ya vizyon katacak bir meydanı hayata geçiriyoruz. Burada halkımızın önemli bir toplanma alanı olacak.

İlk etapta zemin kaplama çalışmalarını tamamlayıp, halkımızın kullanımına açacağız. Yine yamaca uygulanacak şelale, kafe ve restoranlarla ayrıcalıklı bir mekanı bölgeye kazandırmış olacağız. Buraya uygulayacağımız sanatsal yapılar da Türkiye’de bir ilk olacak.

Ülkemizde başka bir örneği olmayan dönen taşlarla Karagöz- Hacivat figürlerini farklı bir şekilde burada yansıtmış olacağız. Bu prestijli meydanı Bursa’ya biran önce kazandırmak için çalışmalarımız hızla sürüyor”diye konuştu.Başkan Altepe, projenin detaylarıyla ilgili olarak beraberindeki Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar’dan bilgi aldı.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account