Ukrayna Enerji Bakanlığı nükleer santrallerin güvenliği için 1 milyar dolar harcayacağını açıkladı.

Editör
19.08.2011

 

Ukrayna'nın Nikolayevsk Bölgesindeki Yujnoukrainsk şehrinde bulunan Yujno-Ukrainskaya Nükleer Santraline iş ziyaretinde bulunan Enerji Bakanı Yuriy Boyko, nükleer sektöre ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada Yuriy Boyko, ülkede nükleer güvenlik için bir milyar Dolar harcamayı planladıklarını söyledi. Kiev nükleer santrallerin ömrünün uzatılması için ise kredi alacak. Boyko çalışma ziyareti esnasında milli atom enerji kurumu 'Energoatom' Başkanı Yuriy Nedaşkovskiy, Ukrayna'daki tüm nükleer santrallerinin genel müdürleri, ilgili devlet kuruluşları ve nükleer enerji sanayisi araştırma enstitülerinin yönetimleri ile bir araya geldi.

Toplantıda dünyada gelişen olaylar değerlendirildi, özellikle Fukuşima Nükleer Santrali örneğinden yola çıkılarak, Ukrayna'daki nükleer santrallerdeki güvenliğini ve ömrünü uzatması ile ilgili olan etkinliklerin gerekliliği konuşuldu.

Toplantıya katılanlar Ukrayna nükleer santrallerindeki reaktörlerin stres testlerin planlaması ve hayata geçirilmesini ele aldı.

Bakan Boyko finans konusuna da değinerek nükleer sektöründeki finansmanının çok yüksek seviyede olduğunu dikkat çekti. Nükleer sektöründe çalışanların maaşları ülkedeki ortalama maaşlardan 2, 5 kat yüksek iken diğer enerji sektörlerindeki çalışanlardan ise 1, 5 kat daha fazla aylık alıyor.

Ukrayna sahip olduğu nükleer reaktör sayısı bakımından dünyada 10. sırada bulunuyor. Ukrayna'da faaliyette; Zaporojskaya, Rovenskaya, Hmelnitskaya ve Yujnoukrainskaya olmak üzere 4 nükleer elektrik santrali bulunuyor. Söz konusu 4 santralde toplam 15 tane reaktör çalışır vaziyette. Çernobil faciasından sonra bölgedeki 3 reaktör durdurulmuştu. Nükleer santrallerde üretilen elektrik ile ülkenin elektrik enerji ihtiyacının yarısına yakını karşılanıyor.

Kaynak : emlakhaberleri.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account