Mısır'da 25 Ocak halk ayaklanmasının ardından yapılan en büyük ihaleyi, Türkiye'den Limak 387 milyon dolarlık teklifi ile kazandı.

Editör
16.08.2011

 

 Limak ile Kahire Havalimanı şirketi arasında, 3 No'lu terminalin yıllık yolcu kapasitesinin yükseltilmesi, pistlerin A380 uçaklarına hizmet verebilmesi için genişletilmesi ve ilave tesislerin yapılmasını kapsayan proje için imzalar atıldı. Limak'ın ihaleye girerken Mısır'a verdiği 387 milyon dolarlık teklifin, ihaleye katılan şirketler tarafından verilen en düşük teklif olduğu öğrenildi. Dünya Bankası'nın kredi sağladığı projeye, teminat mektubunun verilmesi için 31 Ağustos tarihi son gün olarak belirlendi. 

3 YILDA TAMAMLANACAK 

Kahire Uluslararası Havalanı 3 No'lu terminalinin yıllık yolcu kapasitesinin 3.5 milyondan 7.5 milyona çıkarılması ve pistlerin genişletilmesi kısımlarını içeren projenin inşaatına 31 Ocak 2012 yılında başlanarak 3 yıl içerisinde tamamlanması planlanıyor. Proje, 340 bin metrekarelik alanda apron, taksi yolu ve bağlantı yollarının yapımını, 3 No'lu terminale entegre edilecek yeni terminal ve otel ile yeni bir iskele bloğu inşasını kapsayacak. Ayrıca projenin içerisinde yaklaşık 168 bin metrekarelik kapalı alan inşaatının gerçekleştirilmesinin yanı sıra, saatte 4 bin 400 bagaj kapasiteli handling sisteminin de yer alacağı kaydedildi. 

Kaynak : Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account