Güneş enerjisi yatırımı yapılacak bölgeler belli oldu. 27 il içinde en yüksek kapasite Konya'ya verildi. Güneş enerjisi yatırımlarının 2 milyar euroyu aşması bekleniyor.

Editör
12.08.2011

 

Hükümetin 9 maddelik eylem planında yer alan "Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında" en büyük hedeflerden güneş enerjisinde yatırım planı hazırlandı. Yerli ve yabancı yatırımcıların dört gözle beklediği güneş enerjisinde Türkiye yatırım haritası ve elektrik bağlantı noktaları oluşturuldu. Enerji Bakanlığı, güneş enerjisi yatırımlarının yapılacağı bölgeleri belirleyerek dün Resmi Gazete'de yayınladı. Plana göre yatırımlar 27 ilde yapılabilecek. En yüksek kapasite 82 megavat ile Konya'ya verilirken, sırasıyla Van'a 77, Mersin'e 35, Karaman'a 38, megavat başvuru hakkı verildi. 

YOÐUN İLGİ BEKLİYORUZ 

Şirketlere lisansları verecek olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, güneş santralı başvurusu yapılacak bölgelerin açıklanması ile birlikte yerli ve yabancı yatırımcılar açısından çok önemli bir sürecin başladığını söyledi. Bu konuda yatırımcılardan birikmiş ve yoğun bir ilgi beklediklerini ifade eden Köktaş, şöyle konuştu: "Bundan sonraki süreçte yayımlayacağımız ölçüm yönetmeliği ile şirketler dün ilan edilen bölgeler için ölçümler yapacak. Kurum olarak lisans başvurular için belli bir gün ilan edeceğiz". Aynı bölgeye birden fazla şirketin başvurması halinde TEİAŞ tarafından yarışma yapılacağını da aktaran Köktaş, "Yarışmada yasada belirlenen alım fiyatı üzerinden en fazla indirim vermeyi taahhüt eden bağlantı hakkını kazanacak. Böylece özel sektörün başvurular bağlantı görüşleri ölçüm ve yarışma sonuçlarına göre sonuçlandırılacak" dedi. Türkiye geneli yapılacak yatırımlara 600 megavat sınırı getirilirken, bir lisansa azami 50 megavat için başvuru yapılabilinecek. İhalelerin ardından elektrik üretimine geçilmesi için Türkiye genelinde yatırım miktarının 2 milyar euroyu aşacağı hesaplanıyor. 600 megavatlık kapasite yatırımlarının tamamlanmasının ardından yeni yatırımlara belli bir plan dahilinde izin verileceği vurgulanıyor. 

Kaynak : Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account