“Borusan, yönetim merkezi perili köşk’ü 100. yaşında çağdaş sanat müzesine dönüştürüyor”

Editör
11.08.2011

Borusan Holding Yönetim Merkezi’nin faaliyet gösterdiği Rumelihisarı’ndaki Yusuf Ziya Paşa Köşkü, 100’üncü yaşında ‘Borusan Contemporary’ adıyla Türkiye’nin ilk ‘ofis müze’si olarak hizmet vermeye başladı.

 Hafta içi ofis çalışmalarının süreceği Borusan Contemporary Müzesi'nde, hafta sonları birbirinden yenilikçi sergilerle çağdaş sanatseverlerle buluşacak. Türkiye’nin önde gelen kurumsal koleksiyonlarından biri olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu da ilk kez Borusan Contemporary’de sergilenecek.

Müzenin 17 Eylül'de gerçekleşecek açılışı yedi çağdaş sanatçının, Borusan Contemporary için ürettiği video eserlerinden oluşan ‘Yedi Yeni İş’ adlı sergi ve Borusan Koleksiyonu'ndan seçilen eserlerin sergilendiği Segment #1 sergisiyle yapılacak.

Yedi Yeni İş sergisinin küratörlüğünü Mario Codognato ve Sylvia Kouvali üstlenirken,  Segment #1 sergisinin küratörü ise Dr. Necmi Sönmez. Yedi Yeni İş ve Segment #1 sergileri 11 Aralık'a kadar Perili Köşk'te ziyaret edilebilecek.

Borusan Contemporary’nin görsel kimliği, tasarımı ve sergi programı da dâhil olmak üzere yönetimi konusunda Solomon R. Guggenheim Vakfı'nın eski direktörü ve GCAM'nin kurucusu Thomas Krens'ten danışmanlık hizmeti alındı.

Hani Rashid ve eşi tarafından kurulan Asymptote ise proje geliştirme sürecinin mimari aşamasına dâhil oldu. Mimari uygulamayı Mat Mimarlık gerçekleştirdi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account