Enerji Bakanı Yıldız, elektrik tüketimi rakamlarının bu alanda yüzde 11'lik büyümeyi gösterdiğini söyledi.

Yazar:Editor
11.08.2011

İsviçre Çevre ve Enerji Bakanı Dorris Leuthard ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, elektrik tüketiminin geçtiğimiz hafta içinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek değerine ulaştığını belirterek, şunları söyledi:"Yaklaşık 36,000-37,000 MW'lar civarında bir kurulu gücü aktif halde çalıştırmışızdır; aynı zamanda günlük 736 milyon kWh civarında bir elektrik tüketimi olmuştur. Bu önemli bir rakam. Bu hemen hemen Türkiye'nin elektrik tüketiminde ve enerjideki büyüme hızlarında yüzde 11'ler civarında büyüdüğünü göstermektedir."

Petrol fiyatlarıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken ise Yıldız, "Petrol fiyatlarıyla alakalı konu arz-talep dengesizliğinden kaynaklanmıyor şu anda. Hatta arzın biraz daha fazlası var ama petrolün varil fiyatı şu anda 104-105 dolar seviyesinde" dedi ve şöyle devam etti:Ben özellikle Avrupa ve ABD'de beklenen krizin de etkisiyle bu talebin bir miktar düşeceğine, arzın daha çok artan bir noktada kalacağına inanıyorum.

Bunun da Türkiye'nin petrol ile alakalı ithalatında biraz daha bir fiyat düşüşü olmasını temenni etmekteyim ama dövizdeki yükselişler, özellikle piyasada bunun bir indirim olarak yansımasına mani olmaktadır. Bu bir denge içerisinde gidiyor. Hem döviz, hem petrol fiyatları düştüğünde bizim tüketiciye olan fiyatımız da tabii ki düşecektir."

TAP PROJESİ


Konuk bakan ile görüşmesinde Trans Adriatic Pipeline (TAP) doğalgaz hattı projesiyle alakalı mutabakat zaptı taslağını değerlendirdiklerini dile getiren Yıldız, buna ilişkin Türkiye'nin katkısının ne olacağı sorusunu yanıtlarken, "Türkiye'nin yapacağı kritik duruş, doğumuzda bulunan kaynakların, Şahdeniz II gibi projelerde olduğu gibi batımızda bulunan tüketim noktalarına, Avrupa ülkelerine aktarılmasıyla ilgili bir duruştur.

Biz bu manadaki pozitif duruşumuzu devam ettiriyoruz ve Azerbaycan'la yaptığımız görüşmeler bir mutabakatla sonuçlandığı takdirde, tabii ki Nabucco, ITGI, TAP gibi projeler bir tercih sonrasında kendi gaz potansiyelini bulmuş olacaklardır. Önümüzdeki süreç zaten bunu belirleyecektir" dedi.

Leutnard da, TAP'ın teknik olarak ileri düzeyde, finansman bakımından da sağlam temellere oturan bir proje olduğunu söylerken, güney koridorunun gerçekleştirilmesi için Türkiye'nin önem arz ettiğini belirtti.
 

KAYNAK:Ntvsnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account