Sektörün lider markası yurt dışına açılmaya hazırlanıyor

Editör
10.08.2011

Yaklaşık 25 yıldır dekoratif bir ürün olarak kullanılmaya başlanan lamine ve laminant parkeler, gelişen teknolojiye çabuk adapte olarak ve dekoratif anlamda fark yaratarak bugün, devasa bir sektöre dönüşmüş durumda.

Günümüzde dekorasyonun vazgeçilmez öğesi olarak inşaat ve yapı sektörünün en önemli tamamlayıcısı olan parke,  Türkiye’de 2011 yılı içerisinde 70 milyon m2’ye doğru gidiyor. Bu rekor üretimin ekonomik getirisi ise yaklaşık 1 milyar dolar.

Dendro Parke Genel Müdür Yardımcısı Serdar Saylan, ‘Son yıllarda inşaat sektörünün oldukça hareketli bir dönem geçirdiğini’ belirtirken  ‘bu hareketlilik doğrultusunda gelen talebi karşılamak adına üretim kapasitelerini % 10 arttırdıklarını’ sözlerine ekliyor.

‘Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz birçok yapı firmasıyla iş birliği halindeyiz’ diyerek sözlerine devam eden Saylan, ‘Türkiye İş Bankasının birçok şubesini, Voyage ve Dedeman Otellerinin zeminlerini kapladıklarını’ da belirtiyor.

‘Dünyanın en önemli laminat parke üreticilerinden Kaindl’ın Türkiye distribütörü olduklarını da hatırlatan Saylan, ‘Laminat parke alanında çığır açan teknikleri (Senkronize ve Endless Plank) kullanıcıyla ilk kez buluşturan parke üreticisi olan Kaindl, Mozart gibi bir sanat dehasının doğduğu ve en önemli eserlerini bestelediği Salzburg’un neredeyse yarısını kaplayacak kadar büyük bir üretim tesisinde yılda 60 milyon m2 parke üretiyor.

‘Bu kadar parke, 150.000 basketbol sahasını kapmaya yeter’ diyerek sözlerine devam eden Saylan, ‘Kaindl her yeni serisinde döneme damgasını vuruyor, böylesine önemli bir firmanın distribütörü olduğumuz için memnunuz’.

Artık yurt dışına açılma zamanı geldi.

‘Ürünlerinin %99 unu yurt içi pazarına servis ettiklerini’ dile getiren Saylan, ‘komşu ülkelerden ve Türki Cumhuriyetlerinden talep geldiğini, özellikle Irak’ta İnşaat faaliyetlerinin hız kazandığını, İran’ın da oldukça hareketli bir İnşaat sektörüne sahip olduğunu’ belirtiyor.

Saylan, başlıca bu iki bölgeden ve Türki Cumhuriyet’lerinden gelen talebi karşılamak adına çalışmalara başladıklarını, 2012’nin ilk çeyreğinden itibaren bu konuda faaliyete geçeceklerini ve 2012 sonlarına doğru, Avrupa pazarına açılmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.  Saylan, önümüzdeki yurt dışı fuarları için araştırmalar yapmaya başladıklarının altını çiziyor.

Dergisi
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account