Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aldığı göç ile nüfusu hızla artan ve çarpık yapılaşmaya maruz alan Bursa’nın güzelliklerini, yıkarak gün yüzüne çıkardıklarını, bunun için kendilerinden önceki 10 yıldaki kadar kamulaştırmayı 2 yılda söyledi.

Editör
10.08.2011

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, aldığı göç ile nüfusu hızla artan ve çarpık yapılaşmaya maruz alan Bursa’nın güzelliklerini, yıkarak gün yüzüne çıkardıklarını, bunun için kendilerinden önceki 10 yıldaki kadar kamulaştırmayı 2 yılda söyledi.


Başkan Recep Altepe, Genel Sekreter Yardımcıları Bayram Vardar ve Mustafa Altın ile Fen İşleri Daire Başkanı Fehmi Ökten’le birlikte İzmir - Ankara Yolu’nun yükünü hafifletecek olan Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolunda yıkım çalışmalarında incelemelerde bulundu.“Bursa’nın güzelliklerini yıkarak ortaya çıkarıyoruz”
Bursa’nın sağlıklı, yaşanabilir bir kent haline gelmesi için her alandaki çalışmaların ara vermeden sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, “Nimetleri, güzellikleri bol olan Bursa yıllar için büyük göçler aldı.

Bu göçlerle birlikte ciddi bir çarpım yapılaşma yaşandı. Kağıt üzerinde görünen yollar, meydanlar binalarla kapalı durumda. Şimdi biz de binaları yıkıp, yolları yapıyoruz, meydanları düzenliyoruz, parselleri kamulaştırıp stadyumlar yapıyoruz.

Binaları satın alıp tarihi mirasımızı Bursa’ya kazandırıyoruz. Soğanlı Bulvarı 30 metrelik imar yolu da bunlardan biri. Bugüne kadar 180 parselde 170 bina kamulaştırıldı, yıkımları sırasıyla yapılıyor.

Diğer taraftan Dağ Yolu Caddesi’nde de mülk sahiplerinin yüzde 50’si ile anlaşma sağlandı. Bunlardan gibi birçok çalışma ile Bursa’nın güzelliklerini yıkarak ortaya çıkarıyoruz” dedi.2 yılda 10 yıllık kamulaştırma
Belediyelerin çalışma performanslarının yaptıkları kamulaştırmalarla ölçüldüğüne dikkati çeken Başkan Altepe, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz 2 yıl içerisinde daha önceki dönemlerde ancak 10 yılda yapılan kamulaştırmayı gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

2 yılda 120 milyon liralık kamulaştırma yapıldığını kaydeden Başkan Altepe, “Gelecek 3 yıl içerisinde de önümüzde 300 milyon lirayı tamamlayacak bir kamulaştırma planı var.

Büyükşehir Belediyesi olarak şehri yıkarak güzelleştirirken, önemli paralar da harcanıyor. Bunun için de bazı gayrimenkullerimizi satışa çıkarıyoruz. Bunlardan biri de Acemler’deki otobüs işletmesi alanıdır.

Oranın satışından elde edilecek gelir de önümüzdeki süreçte kentin güzelleştirilmesi için yapılacak kamulaştırmalarda kullanılacaktır” diye konuştu. 
Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account