BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, KENTE YAPILAN HİZMETLERİN TÜRKİYE’NİN PROJELERİ OLDUÐUNU SÖYLEDİ.


Editör
09.08.2011

 Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yerli tramvayın bu yıl içinde raya indirileceğini belirterek, “Yerli tramvayı Bursa’da üreteceğimizi söylediğimizde inanmayanlar görünce şaşırıyorlar.Bursa, raylı sistemlerde dünyanın merkezi olacak” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos AKKM Orhangazi Salonu’nda düzenlenen AK Parti’nin 28. İl Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşmada, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği faaliyetleri barkovizyon sunumuyla anlattı.


Bursa’da ulaşıma büyük öncelik tanındığını kaydeden Başkan Altepe, kentteki ulaşım sıkıntısının raylı sistemle çözüleceğine işaret ederek, “Bursa’da hafif raylı sistem uygulamalarına devam ediyoruz. Kentin doğusu ile batısını demir ağlarla birleştiriyoruz. Üniversite hattından sağladığımız kârla raylı sistemi Mudanya Yolu’na kadar uzattık.

Aynı zamanda gündemde olmamasına rağmen gündemimize aldığımız Kestel Hattı’nın da temelini attık” dedi.
Başkan Altepe, hafif raylı sistem inşaatında 254 trilyonluk yatırımı 88 trilyona yapmanın heyecanını yaşadığını da sözlerine ekledi.


Bursa’da yerli tramvay üretiminde de potansiyelin açığa çıkarıldığını ifade eden Başkan Altepe, Durmazlar’da tasarımı ve üretimi yapılan ilk numune aracın yürür duruma geldiğini hatırlatarak, “Şu an ilk araç fabrika içinde yürütülüyor, kısa süre sonra da kamuoyuna sunulacak. Bunlar sadece Bursa’nın değil, Türkiye’nin projeleri.

Bize hizmet etmek düştü, tüm hizmetlerimizi gönül gönüle gerçekleştireceğiz. Bursa, büyük ve güçlü bir şehir. Çalışmalarımız sürecek, hizmetlerimiz artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

“Çözüm AK Parti’den bekleniyor”
AK Parti’nin seçimlerden alnının akıyla çıktığını da söyleyen Başkan Altepe, Bursa’nın iktidar partisinin avantajlarını yaşadığına işaret etti. Başkan Altepe, AK Parti’nin yerelde ve genelde hizmetin partisi olduğunu belirterek, “İnsanlar, insana değer vermeyi bu dönemde gördüler. Her girdiğimiz seçimden güçlenerek çıktık. Büyükşehir Belediyesi sınırlarının yanı sıra ilçe belediyelerimizle birlikte merkeze uzak ilçelere de ulaştık.

Halkımızın desteği boşa çıkmasın istedik. El ele gönül gönüle çalıştık ve seçmen yine AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dedi” diye konuştu. 
Halkın hem yerel hem de genel yönetimlerden çok şey beklediğini kaydeden Başkan Altepe, “Sivilleşme ve demokratikleşme yolunda hayal olanlar bugün yapılıyor.

Yerelde de Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyeleriyle birlikte iktidar olarak hizmet vermeye ve halkımızı mutlu etmeye devam edeceğiz” dedi. Halkın AK Parti kadrolarından beklenti duyduğuna işaret eden Başkan Altepe, “Çözüm AK Parti’den bekleniyor.

Halkın bize çok büyük itimatı var, elbirliğiyle bunları çözeceğiz. Bizim yumuşak karnımız olmadı. Diğer partiler bunu bizden hep umdular, birbirimize düşelim istediler, olmadı olmayacak” şeklinde konuştu.

Büyükşehir hizmetlerine devam ediyor
Başkan Altepe, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’daki faaliyetlerinden bahsederek, şehrin her köşesine metro hattını ulaştırma faaliyetlerinin sürdüğünü, Kestel etabının temelinin atıldığını, önümüzdeki sene tüm merkezlerin şehrin kalbine metro ile bağlanacağını söyledi.

Şehir içindeki tramvay hattını Davutkadı’ya ulaştırılacağını anlatan Başkan Altepe, tramvayla Cumhuriyet Caddesi’nin yenilendiğini vurgulayarak, “Tramvayla kalitenin, dumansız araç ve yayalara terk edilen yolların yanı sıra cephe düzenlemeleri de yapılıyor. Soğanlı Bulvarı’nda 180 kamulaştırma yapıldı. Bursa nefes alıncaya kadar hizmetler devam edecek. Bunları anlaşarak yapıyoruz, halkımızla uzlaşıp bu binaları yıkıyoruz.

Yıktığımız binaların yerine spor tesisleri, tarihi eserler, parklar yapılıyor. Kıt kaynaklarımızla bu ihtiyaçlara cevap vermeye çalışıyoruz” diyerek, kentin ulaşımını rahatlatacak Çevreyolu, Panayır girişi ve Esenevler kavşağı ihalelerine de kısa süre sonra çıkılacağını belirtti.
Bursa’nın kendi havayollarını açacak potansiyele sahip olduğuna değinen Başkan Altepe, Teleferik ve Yunuseli Havaalanı ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bursa’nın deniz kenti olması için de gerekenin yapıldığına değinen Başkan Altepe, Uluabat’ı denizle birleştiren kanal ile bölgedeki turizm alanının, disneyland ve arkeopark projeleriyle de kente değer katacağını kaydetti.

Kentin önemi ihtiyaçlarından olan meydanların da açıldığını dile getiren Başkan Altepe, çağdaş bir kentte olması gereken parkların Bursa’ya kazandırıldığını, 43 bin kişilik stadyumun gelecek yıl bitirileceğini, şehrin her köşesine spor tesisi yapıldığını, bilim ve teknoloji merkezi ile de tüm çevre illerin de yararlanacağı dünyaya örnek bir merkezin kazandırılacağını söyledi.

Başkan Altepe, aynı zamanda tarihi ve kültürel mekanları, ecdad emaneti olan cami, şifahane, han, hamam gibi her türlü anıtsal yapıları restore ettiklerini ifade ederek örnek çalışmaların süreceğini belirtti.
Başkan Altepe, Bursa’nın farklı noktalarında 910 projenin uygulamaya girdiğini ifade ederek, kıt kaynaklarla çalışıldığını ve tüm vatandaşlardan destek beklediklerini açıkladı.

Şeffaf ve katılımcılığa önem vererek çalışmalarına yön verdiklerini vurgulayan Başkan Altepe, üretmeye ve halkın beklentisine çözüm üretmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

“Bu dönem dedikodu değil, hizmet dönemi. Proje üretelim. Hizmet için varız. Bursa’nın tamamından proje bekliyoruz. Bursa’yı ve ülkeyi kalkındırmak bizlere düşüyor” diyen Başkan Altepe, halkın güveninin karşılığını alması gerektiğine dikkati çekerek, “Halkımız bizi seçtiği için pişman olmayacak. Seçim dönemlerinde vatandaşların karşısına hizmetlerimizle onurla çıkacağız. Kendi başına hareket etme dönemi geçti.El birliğiyle Türkiye’ye örnek olacağız” dedi.

Arınç gündemi yorumladı
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da konuşmasında gündeme dair konulara açıklık getirdi ve 14 Ağustos’ta AK Parti’nin 10. yılının kutlanacağını söyledi.
AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın da konuşmasında dünyada çok büyük sancılar yaşanırken iyi yönetildiğinden Türkiye’de sıkıntı yaşanmadığını belirtti.

Afrika için yardım kampanyası başlatılacağını kaydeden Yalçın, Ramazan ayında da teşkilat üyelerinin vatandaşları evlerinde ziyaret ederek iftar yaptıklarını söyledi.
Son 3 yıldır AK Parti’nin gösterdiği başarıya dikkat çekerek, referandumda Bursa’da bu teşkilatların büyük bir sınavı başarıyla verdiğini yüzde 56,5 gibi evet oyuyla başarısını pekiştirdiğini söyledi.

Başarıların Bursa’da istikrar bulduğunu söyleyen Yalçın, “AK Parti girdiği her seçimden başarıyla çıkıyor. Bölgemizde ileri demokrasi ve lider ülke hedefi koyduk.

Anayasa ile ilgili değişiklik taleplerini Bursa’da tüm sivil toplum kuruluşlarından almak istiyoruz” dedi.
Medeniyet şehri Bursa’da yaşamanın önemine değinen ve bu ilde siyaset yapmanın bir onur olduğunu ifade eden Yalçın, hizmetlerin ve toplumun ihtiyaçlarının bilincinde olan teşkilatın kongre sürecini de başarıyla tamamlayacağını sözlerine ekledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account