Fatih-Kürkçübaşı’nda bulunan iki katlı tarihi Elhaç Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi kaybolmakta olan tarihi dokusuna yeniden kavuşuyor.

Editör
09.08.2011

İstanbul İl Özel İdaresi, Fatih-Kürkçübaşı’nda bulunan iki katlı tarihi Elhaç Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi’nin kaybolmakta olan tarihi dokusunu canlandırıyor. Dikdörtgen şeklindeki tarihi mekanda 2010 yılında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Restorasyon çalışmasının Ekim ayında bitirilmesi planlanıyor. Tarihi yapıda Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylı restorasyon projesine uygun olarak, 18. yüzyıl kalıntılarının korunması ve ikinci dönemde yapılmış ilavelerle bugünkü şeklini almış binanın restitüsyonu esas alınarak yenileme yapılıyor.

Restorasyon çalışmaları doğrultusunda, uygulama sırasında kagir duvarlar ve tonoz kalıntıları özgün haliyle korunarak, çürümüş olan ahşap döşemeler, pencereler, tavan kaplamaları ile çökmüş olan çatı, özgün detaylarına uygun olarak yenilendi. Raspa çalışmaları sırasında tespit edilen derin çatlaklar onarıldı.

İç mekan duvarları, onarımdan ve temizlendikten sonra horasan sıva ile sıvandı. Taş + tuğla almaşık yapım tekniğinde olan dış duvarlarda raspa, temizleme ve derzleme çalışmaları ise sürüyor.

Vakıfların kullanacağı bir merkez olarak planlanan tarihi binada, yeni işlevine uygun bodrum katın arka tarafındaki tonozlu mekanında mutfak ve tuvalet birimleri yapılıyor.

Bodrum ile zemin katın düşey bağlantısını sağlamak amacıyla çelik merdiven ile asansör yapılıyor. Ana bina ile hazire duvarı arasında yer alan mekan, Yokuş Çeşme Sokak’tan arka bahçeye ve zemin kata geçiş mekanı olarak tasarlandı.

Duvarları ve çatısında özgün malzemeye rastlanmayan bu mekanın giriş-çıkış kapılarında ve üst örtüsünde, modern malzemeler olan çelik, alüminyum ve cam kullanılacak.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account