Avrupa Birliği pompalarda enerji tasarrufu için düğmeye bastı. Avrupa Komisyonu tarafından karbondioksit salınımının azaltılması amacıyla hazırlanan pompa yönetmeliği AB bölgesinde ısıtma ve soğutma sistemlerinde yeni bir dönem başlatacak. Alman pompa devi WILO, yeni döneme şimdiden hazır.

Editör
09.08.2011

Enerjinin daha verimli kullanılmasını amaçlayan Avrupa Birliği, sirkülasyon pompalarını kapsayan bir yönetmelik yayınladı. Avrupa ErP (Eco-Design) direktifleri çerçevesinde hazırlanan yönetmeliğe göre 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren enerjiyi verimsiz kullanan pompaların satışına yasak getiriliyor. 

AB, bu yönetmeliğe göre yapılacak bir dizi düzenleme ile 2020 yılına kadar tüm ıslak rotorlu sirkülasyon pompalarında kullanılan elektrik tüketiminin yarıya indirilmesini hedefliyor. Böylece AB genelinde karbondioksit salınımının yılda yaklaşık 11 milyon ton azaltılması amaçlanıyor. Isıtma ve soğutma sistemleri için pazara sunulacak yeni pompalara da çeşitli verimlilik kuralları getiriliyor. 

Avrupa Komisyonu’nun karbondioksit salınımını azaltma hedefiyle hazırladığı yönetmelik kapsamında 2013 yılı itibariyle ısıtma ve soğutma sistemleri için eski teknolojiye sahip ve verimsiz pompaların satışına yasak getiriliyor.

Dünya pompa devi WILO’ya göre bu karar, mevcut ıslak rotorlu sirkülasyon pompalarının kullanımında yüzde 90 oranında azalma olacağı anlamına geliyor. Çünkü yönetmeliğin belirlediği yeni verimlilik gereksinimlerini, elektronik komütasyonlu motor teknolojisine sahip yüksek verimli pompaları kullanmadan karşılamak imkansız olacak. Bu özellikleri taşıyan pompalar ise enerji verimliliği indeksine bağlı olarak sınıflanacak.

3 aşamada uygulanması planlanan yönetmeliğin ilk aşamasında Ocak 2013’ten itibaren ısıtma sistemlerinde kullanılan ıslak rotorlu pompaların enerji verimlilik indeksi sınırı 0,27 olarak tanımlanıyor.

Bu sonuca göre mevcut enerji verimliliği sınıfları da geçerliliğini yitiriyor. Çünkü yeni nesil pompaların A sınıfı için gerekli olan yeterliliklerin çok daha üzerinde olması gerekiyor. Ağustos 2015’te uygulanmaya başlanacak olan ikinci aşamada ise enerji verimlilik endeksi sınırı 0,23’e çekilecek.

Bu yönetmelik ayrıca montajı yeni yapılacak ısıtma sistemleri ve güneş enerjisi sistemlerindeki entegre pompalara da uygulanacak. Son aşamada ise 2020 yılından itibaren mevcut ısıtma sistemlerinde tüm entegre pompaların değiştirilmesi için uygulama ve düzenlemeler gerçekleştirilecek.

Düzenlemeler, içme suyu pompaları hariç tüm ısıtma-soğutma sistemlerinde kullanılan ıslak rotorlu sirkülasyon pompaları için geçerli olacak.

Günümüzde devir kontrollü pompaların bulunmadığı birçok ısıtma soğutma sistemleri mevcut. Bu nedenle elektrik enerjisi önemli ölçüde israf ediliyor. Uzun süredir Ar-Ge faaliyetlerinde enerji verimliliği üzerine odaklanan dünya pompa devi WILO, son derece düşük elektrik tüketimine sahip yüksek verimli pompa ürünleri ile geleceğe şimdiden hazır.

Stratos ve Stratos Pico serisi sabit devirli pompalarla karşılaştırıldığında yüzde 90’a varan oranlarda elektrik tasarrufu sağlayan WILO, AB Pompa Yönetmeliği’nin 2015 yılı için öngördüğü verimliliği bugünden sunuyor. WILO Stratos serisi pompaların ısıtma sistemlerinde debi ihtiyacına bağlı olarak devrini ayarlaması, elektrik kullanımında tasarruf sağlıyor.

Özellikle kısmi debi ihtiyacında, sabit devirli pompalara göre çalışma süresinin yüzde 94’ünde verimlilik sağlayan WILO ürünleri, böylece elektrik tüketiminden önemli bir tasarruf sağlıyor. WILO, enerji verimli ürünleri ile hem konut sahiplerine hem de çevreye değer katıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account