Nexans’tan İnsan Hayatını Ve Yaşam Alanlarını Koruyan Yangın Güvenlik Kabloları..

Editör
09.08.2011

Kablo ve sistemlerinde bir dünya lideri olan Nexans’ın yangın güvenliği için ürettiği ALSECURE® ve ALSECURE® PLUS kabloları, teknolojik özellikleri ile olası bir yangında duman, zehirli gaz ve alev yayılımını önemli ölçüde azaltıyor.

Kaliteden ödün vermeden son derece güvenli kablolar üreten ve bu nedenle pek çok proje içinde yer alan Nexans’ın üretmiş olduğu yangın güvenlik kabloları uluslararası standartlara sahip özellikler taşıyor.

Üstün teknolojik özellikleri ile insan hayatını tehlikeye atmayan kablolar, okullardan bankalara,  çok katlı binalardan iş merkezlerine, toplu ulaşım alanlarından, enerji santrallerine kadar pek çok yerde ve insanların yoğun olduğu noktalarda kullanabiliyor.

Holejensiz malzemelerden üretilmesi nedeni ile yangın esnasında çok daha düşük bir seviyede duman yayan yangına karşı dayanıklı kablolar, yangınla mücadele işlemlerinde ve tahliye durumlarında insanlara daha net bir görüş mesafesi sağlıyor ve insanların tehlike bölgesini zehirlenmeden tahliye edebilmesini mümkün kılıyor.

Yangınlarda can kayıplarına ve ekipmanların zarar görmesine esasen sebebiyet veren; geleneksel PVC kabloların yanması sonucu ortaya çıkan korozif, diğer bir deyişle aşındırıcı ve zehirleyici etkisi olan hidroklorik asit (HCl ) içeren gazlardır. ALSECURE® ve ALSECURE® PLUS kablolar ise yanma sonucu asit içeren gaz yayılımı oluşturmamaktadır.

Yangına karşı hızlı bir şekilde tepki veren ALSECURE® ve ALSECURE® PLUS kablolar, özellikle mühendislik ve inşaat firmaları için kamu güvenliğini arttırırken, yangın esnasında ekipmanların karşı karşıya kaldığı korozif hasarı da minimuma indiriyor.

Yangın Güvenlik Kablolarının Teknik Özellikleri;

Nexans ALSECURE® Halojensiz Yangına Tepki kabloları çok az miktarda korozif gaz üretir. Büyük miktarlarda karbonmonoksit ve yoğun duman çıkarmaz. Ayrıca Nexans ALSECURE® kabloları, yangının yayılmasını büyük ölçüde geciktirir.

Yangın ile ilişkili ölümlerin başlıca nedeni olan yoğun duman ve zehirli gazların aynı zamanda ekipmanlara ve yapı elemanlarına vereceği hasarı da minimuma indirir.

Nexans ALSECURE®PLUS Yangına Dayanıklı kabloları ise, aşırı yangın koşulları altında işlevini sürdürmeye devam eder. Yangına karşı tepki ve dayanıklılık bakımından, tüm gereksinimleri yerine getirir.

Geleneksel kablolardan çok daha uzun süreler işlevlerini devam ettirerek, kritik önem taşıyan tahliye ve yangınla mücadele sistemlerinin kesintisiz çalışmaları boyunca gerekli enerjiyi iletmeye devam eder.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account