BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BURSA’NIN KENDİ HAVAYOLLARINI EL BİRLİÐİYLE GERÇEKLEŞTİRECEKLERİNİ, İZİNLERİN TESCİLLERİNİ DE ALDIKLARINI SÖYLEDİ.

Editör
08.08.2011

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın imkanlarını daha artıracaklarını belirterek, Bursa’nın kendi havayollarını da el birliğiyle gerçekleştireceklerini ifade etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi tarafından Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Büyük Teras’ta düzenlenen iftar yemeğine, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Vali Şahabettin Harput, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Ertürk, milletvekilleri ve sanayiciler katıldı.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yemekte yaptığı konuşmada, Ramazan’ın birlik ve beraberlik ayı ve her zaman kardeşlik ve dostlukların pekiştiği bir ay olduğunu söyledi.

Paylaşmanın en güzel şekilde yaşandığı bu güzel ayı Bursa’da en güzel şekilde yaşadıklarını belirten Başkan Altepe, bu güzel kültürün farkına varılabilmesi için çalıştıklarını ifade etti.

Önlerinde büyük bir sorumluluk olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bu ecdadın torunları olarak atmamız gereken adımlar var. Dünya bizden çok şey bekliyor. El atmamız gereken çok şey var.

Bursa olarak el birliği ile bu gayeye doğru çalışıyoruz. Bursa hızlı bir şekilde kalkınıyor. Buna rağmen yapacak çok işimiz var. Bursa’nın imkanlarını daha da artıracağız.

Hedefimiz, Bursa’nın hava yolunu daha fazla kullanmasıdır. Bu kapsamda Bursa’nın hava ulaşımı konusunda önemli çözümler üreteceğiz. Bursa’nın kendi havayollarını el birliğiyle gerçekleştireceğiz.

İzinlerin tescillerini aldık. Bursa’nın kazandığı bir hizmet olacak. Bu projeyi tüm kurum kuruluşlarımız, odalarımız ve valiliğimizle birlikte yapmak istiyoruz. Çok çalışacağız. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olalım” diye konuştu.

Arınç, “İstikrar sürüyor, Bursa büyüyor”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, üretim ve ihracattaki başarılara yakından tanık olan birisi olarak Bursa´nın çok güzel bir noktada yer aldığını söyledi. Türkiye´deki istikrarın çok önemli olduğunu vurgulayan Arınç, artık bu kelimenin somut ve elle tutulur olduğunu kaydetti.

Arınç, ‘İstikrar sürsün, Türkiye büyüsün’, ‘İstikrar sürsün, Bursa büyüsün’ sloganının bir partinin sloganı olarak bilinmesine rağmen yıllardır çile çeken milletin, hizmete susamış ülkenin benimsediği anahtar kelime olduğunu belirtti. Siyasi istikrar ile ekonomik istikrarın ´siyam ikizleri´ olduğunu anlatan Arınç, “Siyasi istikrar olmazsa, ekonomik istikrar da olmaz.

Bunlar birbirini tetikler ve etkiler. 2008´den bu yana dünyayı kasıp kavuran global krizden Türkiye teğet geçerek kurtulmuştur. Şu anda bir tehlike bahis söz konusu değilse akılcı yönetim ve istikrarın eseridir. Ekonomi yönetimimiz ve hükümet yönetimimiz birbirinden ayrılmaz. Türkiye, istikrarla nelerin yapılacağını ortaya koyan gerçeklerle doludur” dedi.

Arınç’tan israf uyarısı
İsraf yapılmaması durumunda dünyayı kasıp kavuran global krizin Türkiye´ye yaklaşmayacağını da anlatan Arınç, Somali’de yaşanan açlık ölümleri sebebiyle iş adamlarını hükümetin organize ettiği yardım kampanyalarına katılmaya davet etti. Türkiye´nin yaklaşan ekonomik krizden zarar görmemesi için bütün tedbirlerin de alınmakta olduğunu söyleyen Arınç, hiç endişe edilmemesini istedi.

Arınç, “Hakkımızdan fazlasını ve ürettiğimizden fazlasını israf içinde hal vurup savurmayacağız. Bunu yaptığımız takdirde başkalarını yıkan bu krizler, Türkiye´ye yaklaşmayacaktır. Ekonominin kendi kuralları var.

Aile fertleri olarak mutlaka israftan uzak ve tasarrufçu düşünen, en yakınındaki komşusundan başlayan toplumda sosyal sorumluluk taşıyanlar olarak gayret göstereceğiz" diye konuştu.

“Türkiye dünya ülkelerinin imrendiği bir ülke konumda”
MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ise, seçimin ardından ortaya çıkan tablonun çok iyi olduğunu dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin 2011 ikinci çeyreğinde önemli bir büyümeye imza atacağına inandığını kaydeden Vardan, “Son zamanlarda boykotlar, meclise gelmemeler oldu. Ne oluyor dedik. Allah’tan bu kısa sürdü. Bakın bugün ABD’de belki tarihinde ilk defa kredi notunu düşük oldu. AB’deki durum da ortadadır.

Türkiye 2011’in ilk çeyreğinde yüzde 11 büyüdü. İkinci çeyrekte de önemli bir büyüme bekliyoruz. Türkiye dünya ülkelerinin imrendiği bir ülke konumundadır. Biz elimizdekilerin kıymetini bilelim.

Bizim hiçbir şekilde birbirimizle dalaşma ve savaşmaya hiç lüksümüz yok. Biz bu durumda daha güçlenerek çıkabiliriz. 2023 hedeflerine daha rahat ulaşabiliriz” şeklinde konuştu. Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın ilk 10 ülkesi olma hedefine hızlı ilerlediğini de belirten Vardan, Türkiye’nin stratejik bir dönüşüme ihtiyacı olduğunu da dile getirdi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account