TÇMB ve Akçansa Çanakkale Üvecik Köy Meydanı’nı Yeniden Düzenlendi...

Editör
08.08.2011

Türkiye’nin 100 yıllık geçmişiyle en köklü sektörünün çatı örgütü Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, sürdürülebilirlik konusunda stratejisini destekleyecek çalışmaları devam ettiriyor.

Toplumsal sorumluluk projelerine sürdürülebilir destek sağlayan TÇMB, bu yıl 10. ‘cusunu düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu kapsamında Akçansa işbirliğiyle Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Üvecik Köy Meydanı’nın yeniden düzenleyerek açılışını gerçekleştirdi. Betonart Mimarlık Yaz Okulu’na katılan 20 mimarlık öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen düzenleme 15 günde gerçekleştirildi.

Toplumsal ve kültürel sorumluluklara duyarlılıkla yaklaşan ve bu doğrultuda önemli projelere imza atan Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) bu yıl 10.‘cusunu düzenlediği 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu kapsamında Akçansa işbirliği ile Çanakkale Ezine’ye bağlı Üvecik Köyü Meydanı’nı yeniden düzenledi.

Yaz okuluna katılan mimarlık fakültesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ve küratörlüğünü Can Kaya’nın üstlendiği çalışmanın moderatörlüğü ise Banu Binat, Deniz Güner, Ferhan Yalçın, Sait Ali Köknar, Büşra Al, Filiz Şahin ve Yelta Köm tarafından yürütüldü.

Mimarlık öğrencileri betonla buluştu

Çanakkale Üvecik Meydanı yeniden hayat buldu

Türkiye’nin kültürel ve tarihsel değerlerini geleceğe taşımayı her zaman öncelikleri arasında gördüklerini dile getiren Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Genel Koordinatörü Oğuz Tezmen yaptığı değerlendirmede “Sürdürülebilirlik her alanda birliğimizin odak noktası. Bu doğrultuda şehirlerin, tarih, kültür ve geleneksel mirasının da sürdürülebilir bir geleceğin inşasında büyük önem taşımakta.

10.’cusunu gerçekleştirdiğimiz 2011 Betonart Mimarlık Yaz Okulu’nun bu yılki proje konsepti de bu doğrultuda “Yeri Tasarlamak” olarak belirlenmişti. Üvecik Köy meydanını düzenleyerek, kültür ve gelenek mirasını gelecek nesillere kazandırmaya noktasında değerlendirdik.

50. yılımız kapsamında inşa ettiğimiz TÇMB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi projemizde olduğu gibi bu tür çalışmaların, gelecek kuşaklara yönelik sorumluluğumuz olduğunu biliyor ve ‘sorumlu büyümenin’ tek geçerli anahtar olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Üvecik Köyü halkının ve muhtarının istekleri temel alınarak tasarlanan ve 15 gün içinde hizmete sunulan köy meydanı tüm köy halkı tarafından beğeni ile karşılandı. 

Yaz okulu sonunda gerçekleşen sertifika töreninde belgelerini alan dönem öğrencileri bu projeye katılmış olmalarından duydukları memnuniyeti dile getirdikten sonra canlı müzik eşliğinde, Betonart’ın onuncu yılı kutlandı.

Betonart Yaz Okulu’nun küratörlüğünü üstlenen Yüksek Mimar Can Kaya bu yılki tema ile ilgili şunları söyledi:

“Bu sene uygulamaya dönük bir yaz okulu süreci gerçekleştirdik, bu şekilde öğrenciler okulda öğrendikleri teorileri pratiğe geçirme şansı elde ettiler. Bu sene düşünülen, bir köyü ikiye bölen yol üzerinde bulunan bekleme, birikme ve dinlenme gibi işlevleri üstlenen kamusal alana yönelik bir düzenleme yapmaktı.

Bu düzenlemeyi yaparken çıkış noktamız yer yani, tüm bu işlevleri bir arada tutan aynı zamanda ayrıştıran veya sınırlarını bulanıklaştırma potansiyeline sahip olan zemin oluşturdu.

15 gün gibi kısa bir zaman diliminde birbirini hiç tanımayan öğrenciler bir araya gelerek önce meydanı tasarladılar, sonra hep birlikte inşa ettiler. Oldukça zor bir süreci bu kadar kısa bir zamanda gerçekleştirmek için gerçekten büyük bir azim gerekiyordu, Bu azmi gösteren tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. ”

Amaç betonu tasarımla buluşturmak…

2008 yılında Arkitera İşveren Ödülü’ne layık görülen Datça Cumhuriyet Meydanı Düzenlemesi’nin de tasarımcısı olan Can Kaya’nın küratörlüğü ile bu yıl Betonart Yaz Okulu‘nda gerçek bir köy meydanı mimarlık öğrencileri tarafından yeniden tasarlanarak;  yeni ek işlevlerle kullanıma sunuldu.

Betonart Mimarlık Yaz Okulu ; sürekliliği, mimarlık eğitimini destekleyici özelliği ve beton malzemesi ile bire bir tanışma, çalışma fırsatı yaratması nedeniyle mimarlık öğrencileri tarafından yakından takip ediliyor.

Öğrencilerin konaklama dahil tüm ihtiyaçları ise TÇMB tarafından karşılanıyor. 10 yıldır mimarlık öğrencileriyle betonu tasarımla buluşturan özel çalışmalara imza attıklarını ifade eden TÇMB Kurumsal İletişim Sorumlusu Handan Kırımtay, “Bu yıl beton ve tasarımın güzel birlikteliği Üvecik Köy Meydanı’nda hayat buldu.

10 yılda toplam 243 mimarlık öğrencimizle her yıl bir konsepte çalıştık. Yaz okuluna katılan Mimarlık öğrencileri daha önce hiç bu kadar bir malzemeyi yakından tanımamıştı, tasarımlarını uygulanmış olarak gerçek hayatta görmemişti. Şimdi 10 yılda gerçekleştirdiğimiz tüm bu çalışmaları, sürdürülebilir sosyal sorumluluk anlayışımızla hazırladığımız “.Betonart’la 10 yıl” Kitabında topluyoruz” dedi.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account