Gıda dışındaki ilk yatırımını Meysu meyve suyu fabrikasını alışveriş merkezine dönüştürerek yapan Gülsan, Meybuz markasının arazisinde de alışveriş merkezi inşa etme kararı aldı. Kayserili Gülsan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, gayrimenkule yaptıkları yatırımın 40 milyon liranın üzerine çıkacağını söyledi.

Editör
08.08.2011

 

İstanbul’da yaşanan dönüşümle şehir içinde kalan fabrika ve sanayi bölgeleri hızla konut, ofis ve alışveriş merkezleri için yeni proje alanlarına dönüşürken, bu hareketten Anadolu da nasibini alıyor. Anadolu’da birçok tekstil ve gıda fabrikası son dönemde bu trende ayak uydurmaya başlarken, dönüşümün son örneğini reçel ve helva ürünlerinin yanı sıra Meysu meyve suları ile tanınan Kayserili Gülsan A.Ş. ortaya koyuyor. Gıda alanının dışında gayrimenkuldeki ilk yatırımını Meysu meyve suyu fabrikasını Meysu Outlet’e dönüştürerek yapan Gülsan, şimdi de bünyesindeki Meybuz’un arazisini dönüştürme hazırlığı içinde. Gülsan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Güldüoğlu, “Gülsan A.Ş olarak 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) satın aldığımız Meybuz’u organize sanayi bölgesine taşıyarak arazisini alışveriş merkezine dönüştürme kararı aldık” dedi.

İlkini Cumhurbaşkanı açtı

Gıda sektörünün dışında ilk kez gayrimenkul sektöründe yatırım gerçekleştirdiklerini söyleyen Bekir Güldüoğlu, şöyle konuştu: “Gayrimenkul farklı bir sektör. Nisan ayında adım attığımız bu sektörde de yolumuza devam ediyoruz. Temel hedefimiz Kayseri’de yer alan Türkiye’nin ilk meyvesuyu fabrikasını ve o bölgeye Meysu adını veren binayı yeniden Kayseri halkına hediye etmekti. Buradan hareketle fabrikayı yeniden inşa ederek 51 bin metrekare alan üzerine kurulu bir alışveriş merkezine dönüştürdük ve çok memnun olduk. 9 Nisan’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açılışın yaptığı Meysu Outlet, yaklaşık 1000 kişilik istihdam sağladı ve yıl sonuna kadar 8 milyondan fazla kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Yıllık ciro beklentimiz ise 70 milyon TL üzerinde olacak.”

Kayseri ve çevre illerden gelen ziyaretçilerin yoğun talepleri doğrultusunda ikinci yatırım kararı aldıklarını belirten Güldüoğlu, şunları dile getirdi: “2003 yılında bünyemize kattığımız Meybuz’u da organize sanayi bölgesine taşıyarak arazisini alışveriş merkezine dönüştürme kararı aldık. Yaklaşık 11 bin metrekarelik Meybuz fabrikasının arazisi Meysu Outlet şemsiyesi altında yeni bölümlerle Kayseri ve yöre halkına hizmet verecek. Meybuz’un arazisindeki alışveriş merkeziyle gayrimenkul sektörüne yaptığımız yatırım tutarı 40 milyon liranın biraz üzerinde gerçekleşiyor.” 

Entegre tesis olacak

Meybuz’un arazisinde gerçekleşecek alışveriş merkezinin Meysu Outlet’in ikinci bölümü olarak tasarlanacağını ve bu iki arazideki yatırımların entegre bir tesis olarak hizmet vereceğini ifade eden Güldüoğlu, “Yeni tesis, giyim ve gıda ile hizmet veren Meysu Outlet’in daha fazla ziyaretçi ile buluşmasını sağlayacak” dedi. 

120 milyon dolar ciro

Gıda sektöründeki faaliyetleri hakkında da bilgi veren Bekir Güldüoğlu, şunları anlattı: “Meysu’nun yatırımları devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Meysu Cola ile gazlı içecekte ve teneke kutu yatırımı yapmıştık. Bugün bu alana 3 milyon Euro pet şişe yatırımı gerçekleştirdik. Yılın ilk yarısında yüzde 30 büyüme yakaladık. Ciromuzun yıl sonunda 120 milyon dolar olmasını bekliyoruz.”

Kaynak . Hürriyet

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account