2012 yılında faaliyete geçecek olan antioksidan fabrikası, BASF’nin plastik katkı maddesi pazarındaki konumunu daha da güçlendirecek.

Editör
05.08.2011

Dünyanın lider kimya şirketi BASF, Bahreyn’de kuracağı son teknoloji müşteriye özel antioksidan karışımı (CSB) üretim fabrikası ile Ortadoğu bölgesindeki varlığını güçlendiriyor. Yapımına 2011 yılının Eylül ayında başlanacak olan fabrika 2012 yılında faaliyete geçecek ve yıllık 16 bin metrik ton kapasitesiyle dünyanın en büyük CSB fabrikalarından biri olacak.

Bahreyn fabrikası, BASF’nin Ciba satınalmasının ardından plastik sektöründeki en büyük yatırımlarından biri olma özelliği taşıyor. BASF Performans Kimyasalları Başkanı Hans W. Reiners, bu stratejik hareketle ilgili, “Son derece hızla gelişen Ortadoğu bölgesindeki müşterilerimiz için son teknolojiye sahip bir CSB fabrikası kuruyor olmaktan dolayı oldukça mutluyuz.

Bu fabrika, Asya, Avrupa ve Amerika’da bulunan ve bizi plastik işleme endüstrisinde geniş ve kaliteli ürün portfolyomuz sayesinde küresel liderlerden biri haline getiren güçlü antioksidan üretim ağımız tarafından destekleniyor.

BASF, antioksidanlar ve ışık stabilizatörlerinden, pigmentlere kadar değişen ürün yelpazesinde, plastik katkı maddeleri alanında daha da güçlenmeye odaklanmış durumda”, şeklinde konuştu.

BASF’nin CSB’ler alanında Suudi Arabistan Krallığı’nda Astra Polymer’le gerçekleştirdiği işbirliğine ek olarak kurulacak olan Bahreyn fabrikasıyla birlikte şirket, bölgenin en büyük CSB tedarikçisi konumuna yükselecek.

BASF böylece,  poliolefin reçine üretiminin en hızlı geliştiği Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerindeki büyük üreticilere özel üretim yapabilir hale gelerek hızla gelişmekte olan Ortadoğu polimer pazarındaki varlığını güçlendirecek. 

BASF’nin Plastik Katkı Maddeleri biriminin Avrupa/EAWA Kıdemli Başkan Yardımcısı John Frijns, “Ortadoğu’daki plastik polimer üretiminin artışı yerel plastik satış pazarının büyümesine yönelik çabalar sayesinde daha da hızlanacak.

BASF olarak, bu büyümeye teknik çözümlerimizle ve esnek bir tedarik yapısıyla katkıda bulunmak amacındayız ki bu ancak yerel bir üretim tesisiyle mümkün”, şeklinde açıklama yaptı.

Frijns ayrıca şunları ekledi, “Böylece, endüstrinin taleplerini karşılamamız ve müşteriye özel yüksek kalitede ürün sağlamamız da kolaylaşacak. Dahası, önemli müşterilerimize konum olarak yakın olmamız esnek ve güvenli bir tedarike imkan sağlayacak”.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account